Selülite Neden Olan 6 Yiyecek

Selülitten kurtulmaya çalışmak yerine selülit yapan şeylerden uzak durmak daha kolay gelebilir. Selülit oluşumunu önlemek için bazı alışkanlıklarımızdan vazgeçmeliyiz. Nasıl mı? Selülit yapan yiyecekler hakkında bir araştırma yaptık. Sizlerin de hayatınızdan uzaklaştırarak selülit oluşumunu önlemeniz mümkün.

Günlük tükettiğimiz gıdalar arasında neler selülit yapıyor. Selülite neden olan yiyecekler neler? Selülit görünümünü düzeltmek için ne yapmamız gerekir gelin birlikte inceleyelim.

Beyaz Şeker:

İçeriğinde hiçbir besleyici madde bulunmayan beyaz şeker selülit oluşumunda en baş rolde oynuyor. Birçok ünlü beslenme uzmanları tarafından zehir olarak tabir edilen şeker, boş kalorilere sahip içeriklere sahiptir. Genel olarak kilo almaya neden olur ve istenmeyen yağları vücutta topluyor. Özellikle selülit görünü artıran beyaz şeker, şeker hastalığı, kolesterol gibi rahatsızlıklara nedeni. Kandaki asitlik oranını artırıyor, vücutta bulunan vitamin ve kalsiyum gibi yararlı minerallerin düşmesine neden oluyor. Şeker yerine aşağıda ki gıdaları tüketebilirsiniz.

 • Esmer şeker
 • Agave nektarı
 • Meyveler
 • Bal
 • Pirinç, arpa gibi tahıl ürünleri
 • Şeker kamışı
 • Ak ağacı pekmezi
 • Rafine Edilmiş Tuz ve Sofra Tuzu

Sofra tuzu tüketimi de selülit nedenlerinden bir tanesi diyebiliriz. İçeriğinde sadece sodyum klorür içeren sofra tuzu, kan dolaşımının yavaşlamasına neden olur. Hatta vücutta ödem oluşumuna dahi neden olabilir. Kan dolaşımının yavaşlaması demek, selülitin oluşması anlamına gelir.

Sofra tuzu tüketiminden kurtulup bunun yerine;

 • Deniz tuzu
 • Himalaya tuzu
 • Okyanus suyu

Tüketmek gerekir. Üstelik bu tuzlar vücuda gerekli elementlerin girmesine yardımcı olurken, mineral desteği de sağlar

Okyanus suyu vücutta ki ödemin atılmasına da yardımcı olan bir besindir. Diyette olanların da tercih etmesi gereken bir gıda diyebiliriz.

Kızarmış (Yağlı) Yiyecekler:

Kızarmış ürünlerin hepsi düşük kalitede ki yağlardan yapılmaktadır. Vücutta toksin oluşumuna neden olan bu yiyecekler, iç organlara da zarar verir. Yiyecekleri kızartmak yerine ızgarada, soteleyerek, haşlayarak tüketmenizde fayda var.

Alkollü İçecekler:

Alkol direk selülite neden olan içecekler arasında yer alır. Vücuda kilo aldırmaktan başka faydası yok. Bunun yerine meyve suyu gibi içecekler tüketmeniz daha yararlı olacak.

Diğerleri:

Rafine yiyecekler; ekmek, hamur işleri gibi.

Abur cubur; cips, yapay tatlandırıcı içeren yiyecek içecekler, hazır gıdalar diyebiliriz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status