Selülit Oluşumunu Engelleyen Günlük Alışkanlıklar

Vücutta meydana gelen hormonal dolaşım bozuklukları, kişilerde selülit oluşumuna neden olmaktadır. Kadınlarda sıkça görülen selülit problemi, birçok kadının kabusu olmaktadır. Çoğu insan selülitleri nedeniyle özgüvenini yitirerek estetik kaygılar yaşamaktadır. Bu durumda kişiler, selülitin yok edilmesi için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır.

Selülit tedavisi için çok çeşitli uygulamalar yapılmaktadır. Doktorlar tarafından tıp dilinde de bir hastalık olarak kabul edilen selülit çeşitli yöntemler ile giderilmeye çalışılmaktadır. Birçok kişi selülit tedavisinde etkili yöntemi seçmeye dikkat etmektedir. Yöntemin etkili olması kadar doğru kişiler tarafından doğru şekilde uygulanması da önemlidir.

Cerrahi yöntemlere veya güzellik merkezlerinde lazer benzeri cihazlarla yapılan yöntemlere güvenmeyen ve yeterli bütçeyi ayıramayan kişiler evde uyguladıkları yöntemler ile selülitle savaşmaktadır. Selülit tedavisinde en etkili ve ekonomik yöntem yaşam alışkanlıklarında köklü değişikliklerin yapılmasıdır. Bu alışkanlıklar kişileri zorlamayacak, her an uygulanabilecek, pratik selülitle savaşma yöntemleri olarak etkili sonuç vermektedir.

Selülitten Korunma Yöntemleri

Küçük yaşlardaki çocuk ve bebeklerde de görülen kişiler kalıtsal olarak selülit problemi yaşadığını düşünmektedir. Kalıtsal selülit problemi düşüncesi, kişilerin yaşam boyu bununla yaşayacaklarını düşündürerek umutsuzluğa itmektedir. Fakat genetik faktörler ile selülit sorunu yaşansa dahi bundan korunmak mümkündür.

Fazla kilo tek başına selülit nedeni olmasa da, her hastalıkta olduğu gibi kilonun korunması önemlidir. Her kişinin boy – kilo oranına dikkat etmesi gerekmektedir. Son dönemlerde yaşam, kişilerin hareketsiz yaşam biçimini benimsemelerine yol açmaktadır. Selülit sorunu yaşayan kişilere ve bu sorunla karşılaşmamak isteyenlere günlük hareket etmeleri önerilmektedir. Hareketli bir yaşam selüliti önemli ölçüde engellemektedir.

Bazen selülitin kaynağı vitamin eksikliği olabilmektedir. Bu nedenle vitaminlerin düzenli alınması gerekmektedir. Selülitten korunma ve selülit tedavisi döneminde masaj uygulamaları, sauna, soğuk – sıcak duş teknikleri olumlu sonuçlar vermektedir.

Selülite Karşı Beslenme Alışkanlığı

Selülit tedavisi ve ömür boyu selülitten korunmak için en köklü değişiklik, beslenme alışkanlıklarında yapılmalıdır. Öncelikle her öğünde az yeme alışkanlığı edinilmesi gerekmektedir. Öğünlerde açlık krizlerini engellemek için ara öğünler atlanmamalıdır. Siyah çayın fazla tüketilmesi selülite yol açarken, kişilere yeşil çay tüketimi tavsiye edilmektedir.

Selülit Oluşumunu Engelleyen Günlük Alışkanlıklar

Kızartma yöntemi ile pişirme alışkanlığını da değiştirmeniz gerekmektedir. Selülitsiz bir yaşam için fırın, buğulama ve ızgara pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Ananas, portakal, greyfurt, karpuz, domates gibi meyve sebzeler bol tüketilmeli, düzenli balık yenmelidir.

Su Sporları İle İlgilenin!

Su içerisinde yapılan sporlar selülit görünümünü önemli ölçüde azaltmaktadır. Su içerisinde yürüyüş yapmak, bacakları hareket ettirmek ve düzenli olarak yüzmek selülitli görünümün azalmasına yardımcı olacaktır. Kesin ve etkili sonuç için düzenli yapılmasına dikkat edilmelidir.

Gün içerisinde sıvı tüketimi de büyük önem taşımaktadır. Vücudun en çok ihtiyaç duyduğu suyun az tüketilmesi, selülit oluşumunu tetikleyebilmektedir. Bu nedenle günlük 2 litre su içilmesi gerekmektedir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status