Sinüs Kanseri Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Sinüs Kanseri Tedavisi

Sinüs kanseri tedavisi için kullanılan prosedürler aşağıda açıklamaları ile birlikte yer almaktadır:

a) Ameliyat

Ameliyat; erken evre sinüs kanseri ve ileri evre sinüs kanserlerinde yapılabilir. Erken evre sinüs kanserlerine lokal eksizyonlar veya minimal invaziv endoskopik cerrahi uygulanabilir. İleri evre sinüs kanseri vakalarında ise; tam veya kısmi maksillektomi veya gözün alınması gibi açık ameliyatlar gerekebilir. Belirli alanlarda önemli miktarda doku çıkarıldıktan sonra, bu süreci plastik ve rekonstrüktif cerrahi takip edebilir.

Sinüs kanserini tedavi etmek için uygulanan cerrahi prosedürler şunları içerir:

Cerrahi eksizyon: Eksizyon sırasında tümörler ve bazı lokal dokular çıkarılır. Bu prosedür genellikle erken evre kanserlerde yapılır.

Endoskopik sinüs cerrahisi: Bu minimal invaziv prosedür, erken evre sinüs kanseri hastalarında kullanılabilir. Sinüs veya burun boşluğundaki tümörler çıkarılır.

Maksillektomi: Bu prosedür, üst çene kemiğinin veya bir kısmının (kısmi maksillektomi) cerrahi olarak çıkarılmasıdır.

Mikrovasküler rekonstruksiyon: Mikrovasküler rekonstrüksiyon ameliyatı, maksillektomi sonrası doku çıkartılarak etkilenen üst çene veya diğer bölgelerin yeniden yapılandırılması için vücudun diğer bölgelerindeki dokuların kullanılması yöntemidir.

Ayrıca Bakınız: Sinüs Kanseri Nedenleri

b) Radyoterapi

Radyoterapi genellikle ameliyatla birlikte kullanılır. Hastalar ameliyattan önce veya sonra radyoterapi tedavisine tabi tutulabilir. Radyoterapi, kemoterapi ile birlikte de kullanılabilir.

Bazı radyasyon türleri, tümör etrafındaki sağlıklı dokulara daha az zarar verirken, daha güçlü tedavi dozları sağlar. Bu da daha az yan etki oluşturur.

Ayrıca Bakınız: Sinüs Kanseri Teşhisi

c) Kemoterapi

Kemoterapi genellikle sinüs kanseri tedavisinde radyoterapi ile birlikte kullanılır. Sinüs kanseri tedavisinde tek başına etkili olduğu kanıtlanmamıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status