Yemek Borusu (Özofagus) Kanseri Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Yemek Borusu (Özofagus) Kanseri Tedavisi

Yemek borusu kanseri tedavi seçenekleri; kanserli hücrelerin türü, kanserin evresi, bireyin genel sağlığı ve tedavi tercihleri gibi faktörler göz önüne alınarak belirlenir.

Ameliyat

Yemek borusu kanseri ameliyatı, tek başına bir tedavi seçeneği olabilir ya da diğer tedaviler ile birlikte kullanılabilir. Yemek borusu (özofagus) kanseri tedavisinde kullanılan cerrahi operasyonlar şunları içerir:

Çok küçük tümörlerin cerrahi teknikle çıkarılması: Kanser çok küçükse, yemek borusu yüzeysel katmanları ile sınırlıysa ve yayılmamışsa; kanser ve çevreleyen sağlıklı doku marjının çıkarılması prosedürü tavsiye edilebilir.

Erken evre kanserler için cerrahi girişim, boğazdan içeri geçen ve yemek borusuna geçirilen bir endoskop kullanılarak yapılabilir.

Özofajektomi: Özofagusun bir bölümün çıkarılmasını içeren cerrahi girişimdir. Özofagektomi esnasında, özofagus tümörü ve yakındaki lenf nodlarını içeren kısım çıkarılır. Kalan özofagus, mide içine yeniden bağlanır.

Özofagogastrektomi: Yemek borusunun bir bölümünün ve mide üst kısmının çıkarılması cerrahi yöntemidir. Özofagogastrektomi esnasında, yemek borusunun bir kısmı, yakındaki lenf nodları ve midenin üst kısmı alınır. Midenin geri kalanı yukarı çekilir ve yemek borusuna yeniden bağlanır. Gerekirse, ikisine birden yardımcı olmak amacıyla kolonun bir kısmı kullanılır.

Özofagus kanseri cerrahisi; kanama, enfeksiyon ya da kalan yemek borusunun tekrar bağlandığı kısımda sızıntı gibi ciddi komplikasyonlar riski taşır.

Yemek borusunun çıkarılması cerrahisi; büyük kesiler kullanılarak açık cerrahi ya da deriden birkaç küçük insizyonla geçirilen özel cerrahi aletlerle (laparoskopik olarak) gerçekleştirilir.

Ayrıca Bakınız: Özofagus Kanseri Belirtileri

Komplikasyonlar İçin Tedaviler

Yemek borusu tıkanıklığı ve yeme zorluğu için başvurulan tedaviler aşağıdakileri içerebilir:

Özofagus tıkanması (özofagus obstrüksiyonu) rahatlatma: Özofagus kanseri özofagusu daraltıyorsa; özofagusu açık tutmak amacıyla metal bir tüp (stent) yerleştirmek için endoskop ve özel aletler kullanılabilir. Diğer seçenekler arasında ameliyat, radyoterapi, kemoterapi, lazer terapisi ve fotodinamik tedavi yer alır.

Beslenme sağlanması: Yutma güçlüğü varsa ya da yemek borusu ameliyatı geçirilmişse, beslenme tüpü yerleştirilmesi önerilebilir. Beslenme tüpü; besinlerin doğrudan mide veya ince bağırsağa iletilmesini sağlar. Böylece, yemek borusu kanseri tedavisi sonrasında iyileşme için süre tanınmış olur.

Ayrıca Bakınız: Özofagus Kanseri Sebepleri

Kemoterapi

Kanser hücrelerinin yol edilmesini amaçlayan ilaç kullanımı prosedürüdür. Kemoterapi ilaçları tipik olarak yemek borusu kanseri hastalarında ameliyattan önce (neoadjuvan) ya da ameliyattan sonra (adjuvant) kullanılır.

Radyoterapi ile birlikte de kombine edilebilir. Yemek borusundan öteye yayılmış, ileri evre yemek borusu kanseri olan insanlarda; kemoterapi, kanserin yol açtığı bulgu ve belirtilerin rahatlatılmasına yardımcı olmak amacıyla tek başına kullanılabilir.

Kemoterapinin yan etkileri, alınan ilaçlara bağlı olarak farklılık gösterir.

Ayrıca Bakınız: Özofagus Kanseri Tanısı

Radyoterapi

Kanser hücrelerini yok etmek için yüksek enerjili ışın tedavisi kullanımı prosedürüdür. Sıklıkla eksternal beam radyoterapi (EBRT) tercih edilir. Fakat, radyoterapinin bir diğer türü olan brakiterapi de kullanılabilir.

Yemek borusu kanseri olan kişilerde çoğunlukla radyoterapi, kemoterapi ile birlikte kullanılır. Ameliyattan önce veya sonra da alınabilir. Radyoterapi, ileri evre özofagus kanseri komplikasyonlarını gidermek amacıyla kullanılabilir. Örneğin; tümör gıdanın mideye geçmesini engelleyecek kadar büyükse tercih edilebilir.

Yemek borusuna radyoterapinin yan etkileri; güneş yanığı benzeri deri reaksiyonları, ağrılı veya zor yutma, akciğer ve kalp gibi yakın organlara kazara hasar verilmesi içerir.

Radyoterapi ve Kemoterapinin Birlikte Uygulanması

Kemoterapi ve radyoterapinin kombine edilmesi, her tedavinin etkinliğini artırabilir. Kombine kemoterapi ve radyoterapi; alınan tek tedavi olabilir veya kombine tedavi ameliyattan önce kullanılabilir. Ancak, kemoterapi ve radyasyon tedavilerinin birleştirilerek alınması, yan etkilerin olasılığını ve ciddiyetini artırır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status