Sinüzit Ağrıları Başlamadan Nasıl Önlenir?

Sinüzit Ağrıları Başlamadan Önlemek

Sinüslerin iltihaplanması ile birlikte ortaya çıkan rahatsızlığa sinüzit adı verilmektedir. Sinüzitin ortaya çıkmadan önceki devresinde kişide alerjik belirtiler göstererek sık sık grip ve nezle gibi şikâyetler gösterebilir. Daha sonra grip ve nezle tedavi edilmediğinde ortaya sinüzit olarak çıkabilir.

Nemli Ortam

Sinüzitin olumsuz etkileri ile karşılaşmamak için nemli ortamlarda bulunmak önemlidir. Tıkalı sinüslerin açılması için gece kalorifer bulunan oda içerisinde uyurken ya kalorifer üzerine su kutusu koyarak içerinin nemlenmesi sağlanmalı veya gece uyurken soğuk buhar makinesi oda uyunan oda içerisinde çalıştırılarak ortalığın nemli olması sağlanmalıdır.

Sinüzit için Antihistaminik Kullanmak

Alerji nedeni ile oluşan sinüzitlerde, sinüzit başlamadan önce alerjinin etkilerini gösterme ihtimali çok yüksektir. Alerjik kişilerin mutlaka doktor tarafından verilmiş olan antihistaminik tarzı alerjiden koruyucu ilaçları düzenli olarak kullanmaları gereklidir. Bu ilaçlar hem alerjiden korunmayı ve alerjinin sebep olduğu sinüzitin ortaya çıkmamasına sebep olmaktadır.

Sinüzitte Sıvı Tüketimi

Sıvı tüketimi alerjik olan sinüzit veya alerjik olmayan sinüzit için önemlidir. Yetişkin bir kişinin gün içerisinde içeceği 2 – 3 litre kadar su kişiyi sinüzitten korumaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra yetişkinler ve çocuklar bitki çayları ile birlikte boğazlarını sürekli nemli tutmalı ve kuru bir boğaz ile uzun süre durmamalıdır.

Sinüziti İlaçlarla Tedavi

Eğer sinüzitten korunmaya çalışmanıza rağmen sinüzit oldu iseniz o zaman ilaç tedavisine mutlaka başlamalısınız. Çünkü sinüzitin akut kısmı çok uzun süre geçirilmediğinde kronik hale dönüşmesi muhtemeldir. Akut sinüzitinizin kronik hale dönüşmemesi için doktor tarafından verilen burun temizleme ilaçları, antibiyotik ve antihistaminikler mutlaka kullanılmalıdır.

Sinüzit için Klorlu Su Tüketmeyin

Şebeke sularında bulunan klor sinüzitli kişiler için çok keskin bir şekilde uyuyan bir sinüziti bile atak haline getirebilir. Klorlu havuza girmek veya klorlu suyu genze çekmek sinüs ağrılarının artarak sinüslerin daha fazla tıkanması ile sinüzitli kişiyi karşı karşıya bırakabilir.

Sinüzit İçin Burun Yıkama Tekniği

Sinüzit burnun tıkanmasına sebep olan bir rahatsızlıktır. Sinüzitte burun yıkanması tuzlu su ve karbonat veya burun yıkama aparatı ile birlikte eczanelerde satılan tuz tüpleri ile birlikte yapılmaktadır. Sinüzit olmuş kişiler burun yıkama yöntemi ile genizlerindeki akıntıyı ve burun tıkanıklıklarını kolaylıkla atlatabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status