C Vitamini Sinüzite İyi Gelir Mi?

Sinüzit, kişileri sadece hastalık olarak değil, ruhsal olarak da rahatsız eden bir sağlık sorunudur. Soğuk hava koşulları, toz, havasızlık, ağır koku, duman gibi etkenler ile de belirtileri giderek artış göstermektedir. Kişilerde nefes darlığı, tıkanıklık, akıntı, ağrı gibi birçok soruna yol açan sinüzit belirtileri sosyal yaşamları olumsuz etkilemektedir.

Gün içerisinde sinüzit hastalarının yüzünde şişlik hissetmesi de kendilerini kötü hissetmelerine yol açmaktadır. Tedavi edilmediğinde hayati sağlık problemlerine yol açan bu hastalıkta erken tedaviye başlanması önemlidir.

Cerrahi Sinüzit Tedavisi

Tıp alanında sinüzit tedavisi için uygulanan birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler genellikle kişinin şikayetlerine ve durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Erken dönemde ilaç tedavisi, ileri dönemlerde ameliyat uygun görülmektedir.

Bu tedavilerin düzenli uygulanması kişilerde sinüzit belirtilerinin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Tedaviye düzenli devam edilmesi, ilaçların belirtilen şekilde alınması gerekmektedir. Bunların yanı sıra bitkisel tedavi yöntemleri de sinüzit için uygulanmaktadır.

Sinüzitte Bitkisel Yöntemler

Bitkisel tedavi yöntemleri uzun yıllardır uygulanmaya devam edilmektedir. Tıbbın ilerlemediği çağlardan bu yana, bitkisel yöntemlerle birçok hastalığın tedavisi uygulanmaktadır. Sinüzit tedavisi için de bazı bitkiler ve yağlar sıklıkla tedavi şekli olarak kullanılmaktadır. Bunlar kesin bir tedavi sağlamasa da sinüzit belirtilerinde önemli ölçüde rahatlama sağlanmaktadır.

Tuzlu su ile burun içinin yıkanması, çeşitli bitkilerin yağlarının burun içine damlatılması ve kokusunun solunması, buhar banyosu gibi yöntemler sinüzit için bitkisel yöntemler arasında sıklıkla kullanılmaktadır.

Sinüzit Hastalığında C Vitamini Tüketimi

C vitamini bütün hastalıklarda vücut bağışıklık sistemini güçlendirdiği için tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Sinüzit şikayeti olan kişiler, C vitamini tüketiminin tedaviye yardımcı olup olmayacağını merak etmektedir.

C vitamini tüketmenin doğrudan sinüzitin tedavi edilmesine bir katkısı bulunmamaktadır. Fakat C vitamini dolaylı yoldan bazı sinüzit şikayetlerinin hafiflemesine, sinüzit belirtilerinin ortaya çıkmasının geciktirilmesine katkıda bulunmaktadır. Özellikle soğuk havalarda, sonbahar kış aylarında sinüzit belirtileri artmadan C vitamini tüketilmesi bu dönemlerin rahat atlatılmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle C vitamini tüketilmesi sinüzit hastalarına tavsiye edilmektedir.

C vitamini ve Sinüzit

Sinüzit hastalığında birçok belirti bulunmaktadır. Belirtilerin arasında baş, göz, alın, diş ağrıları ve yüzde şişlik, dolgunluk hissi yaygın olarak görülmektedir. Bununla birlikte halsiz, yorgun hissetme gibi durumlar burun tıkanıklığı ve ağrılara eşlik etmektedir. Bir iltihaplanma rahatsızlığı olan sinüzitin vücutta halsizlik, yorgunluk hissi yaratması doğal karşılanmaktadır.

Kişilerde görülen nefes darlığı şikayeti de sinüzit kaynaklı olabilmektedir. Nefes darlığı boğaz şikayetlerine ve kişilerin daha fazla yorgun hissetmesine yol açmaktadır. Bu durumların ortadan kalkması ve kişilerin kendini daha iyi hissetmesi için C vitamini tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

İlaç tedavisi, burun yıkama işlemlerinin yanı sıra günlük olarak bol su tüketimi ile birlikte C vitamini tüketilmesi tedavi sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilmekte ve belirtilerin azalmasına etki etmektedir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status