Sinüzit Genizde Yanma Yapar Mı?

Sinüzit hastalarının genelinde aynı şikayetlere rastlanılmaktadır. Burun içerisinde yer alan ve burun solumasının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan sinüs boşluklarının iltihapla dolması sonucunda sinüzit hastalığı meydana gelmektedir. Sinüzit tedavisi için bu iltihabın sinüs boşluklarından atılması gerekmektedir.

Sinüzit uzun süre tedavi edilmediği taktirde başka hastalıkların nedeni de olabilmektedir. Kişilerde sinüzitin neden olduğu hastalıklar bazen hafif bazen ciddi boyutlarda olabilmektedir. Sinüzitin en sık neden olduğu sağlık sorunu geniz akıntısıdır. Burun gerisine sinüzit akıntısı olarak da bilinen, geniz akıntısı kişileri ciddi oranda rahatsız etmektedir. Bazı kişilerde geniz akıntısı görülmese de sinüzite bağlı genizde yanma meydana gelebilmektedir.

Sinüzit ve Geniz Yanması

Sinüzit, kişilerin burun solunumunu sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmelerini engellemektedir. Burun tıkanıklığı ve akıntısı nedeniyle burun solunumu gerçekleştiremeyen kişiler ağız solunumu yapmaktadır. Ağız solunumunun uzun süre yapılması kişinin sağlığı üzerinde bazı olumsuz etkileri bulunmaktadır. Ağızdan solunum esnasında gözle görülmeyen toz ve bakterilerinde alınması ile boğaz ve geniz bölgesinde tahrişler meydana gelebilmektedir.

Boğaz ve genizde tahriş, iltihap oluşması geniz yanmasına yol açabilmektedir. Fakat uzmanlar her geniz yanması sinüzit belirtisi olarak kabul etmemektedir. Genizde meydana gelen yanma hissinin sinüzit kaynaklı olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Tek başına görüldüğünde geniz yanmasının başka sebepleri bulunmaktadır.

Sinüzitte Geniz Yanması Tedavisi

Sinüzit hastalarında sık yaşanan geniz akıntısı kişilerde sürekli boğaz temizleme ihtiyacı uyandırmaktadır. Bu durumda kişilerin boğazında tahrişlerin oluşmasına yol açarak yanma hissinin uyanmasına yol açmaktadır.

Sinüzit Genizde Yanma Yapar Mı?

Sinüzit hastalarında görülen geniz yanmasının nedeni çevresel faktörlerden de kaynaklanabilmektedir. Sigara vb. dumanlı, sisli, tozlu ve havasız ortamlarda sinüzit hastalarında genizde yanma belirtisi görülebilmektedir. Bu nedenle önce geniz yanmasının nedeni bulunmalıdır. Çevresel faktörlerin ortadan kaldırılması, burun içinin yıkanarak sinüslerdeki iltihabın bir parça temizlenmesi rahatlama sağlayabilmektedir.

Uzun süren ve evde uygulanan yöntemler ile geçmeyen geniz yanması şikayetinde kulak, burun, boğaz uzmanlarına muayene olarak teşhis konulması sağlanmalıdır. Genizde yanma kişilerin sesini, konuşmasını etkilediği için yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürmektedir. Bu nedenle erken dönemde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status