Sivilce Ve Ten Rengi

Siyah Noktalar

Sivilceler, insan derisi üzerinde yağ bezlerinde görülmektedir. Tipik şekilde boyun, yüz, göğüs, sırt ve omuzlarda oluşmaktadır. Bunun nedeni bu sayılan bölgeler yağ bezlerince zengin bulunur. Yağ bezinin kanalları ise kıl folikülüne bağlı olmaktadır. Buna pilosebase kanal adı verilmektedir. Sivilceler, deri üzerinde çeşitli şekillerde görülmektedir.

Papül: Hassasiyeti olan küçük kabarcıklardır.

Komedon: Pilosebase kanal yerinin yağ, ölü deri hücreleri ya da bazı zamanlarda bakteriler ile tıkanması sonucu oluşmaktadır. Komedonlar deri üstüne açılırsa tıkaç koyu renkli görülmektedir. Bu duruma, açık komedon veya siyah nokta adı verilir. Eğer, komedon ağzı kapalı bulunuyorsa beyaz başlı olarak görülmektedir. Deri renginde, deriden hafif çıkıntılı şekilde kabarcıklar görülür. Buna, kapalı komedon adı verilir.

Nodül: Deri üstünde geniş, ağrılı yapılardır.

Püstül: Kırmızı, kabarcık olup tepesinde iltihap bulunur.

Kist: Ağrın, içi iltihap dolu olanıdır. Deride iz bırakır.

Sivilce Oluşumuna Neden Olan Faktörler

  • Pilosebase kanallarının tıkanması,
  • Aşırı yağ ( sebum ) üretimi,
  • Bakteri artışı

Yağ bezleri sebum adı verilen yağlı bir madde salgılamaktadır. Pilosebase kanal boyunca yürüyerek deri yüzeyine yayılmaktadır. Bu sayede, saçlı deri ve deri yağlandırılmaktadır. Eğer vücut üzerinde sebum ve ölü deri hücreleri yükselirse bunlar bir araya gelerek bu kanalı tıkayan bir tıkaç oluşturmaktadır. Bu, bakterilerin yerleşebilmesi ve üremesi için uygun bir ortam olarak bulunur.

Yanlış Bilgiler:

Yağlı yiyecekler ve çikolata: Gerçekleştirilen çalışmalarda bu ürünlerin sivilce oluşumundaki etkilerinin ya hiç olmadığı görüldü.

Kirli deri: Sivilce oluşturmamaktadır. Fazla yağı ve ölü deri hücrelerini deriden arındırmak konusunda basitçe yıkamak yeterlidir.

Ten rengi: Ten rengine göre sivilcelerin arttığı ya da azaldığı klinik araştırmalar sonrasında görülmemiştir.

Vücutta yer alan hormonal değişiklikler sivilce oluşumunu arttırmaktadır.

Bu değişiklikler;

  • Kadın ve kızlarda adet döneminden yaklaşık 2–7 gün öncesinde
  • Ergenlik zamanlarında sivilcenin arttığı görülmüştür.
  • Kortizon, androjen ve ityum maddesi yer alan ilaçların kullanılması durumunda oluşabilmektedir.

 Tedavi Sonrası Cilt Bakımı

  • Su bazlı makyaj ürünleri kullanılması gerekir. Yatmadan önce makyaj mutlaka temizlenmelidir.
  • Sivilceye eğilimli alanlar ise günde iki kez yıkanması gerekir.
  • Saçlar temiz şekilde tutulmalı yüz derisine değmemesi gerekir.
  • Aşırı şekilde terleten aktivitelerden hemen sonra mutlaka yıkanmalıdır. Yağ ve terin birleşmesi ile beraber bakteri üremesi artmaktadır.

Sürtünme ve Basınç

Telefon, yakalık, sırt çantası ya da kask gibi ürünler sürtünme ve basınca neden olmaktadır. Sivilce tedavisi dış bölgeden sürülen ilaçlar ya da ağızdan alınan ilaçlar ile olmaktadır. Dıştan sürülecek olan ilaçlar yağlı deriyi kurutmakta, bakterileri öldürmektedir. Deride kuruluk, yanma sorunu, soyulma, pullanma gibi bazı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Ağız bölgesinden kullanılan ilaçlar antibiyotikler ve isotretinoindir. İsotretinoin ise iz bırakan kistik yapılır sivilcelerde kullanılmaktadır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status