Kadınlarda Sivilce ve Cilt Bakımı Maskeleri

Sivilce, ergenlik döneminden itibaren başlayarak hayat boyu kadınlar için bir çile haline gelmektedir. Bu yazımız içerisinde kadınlarda sivilce ve cilt bakımı hakkında merak edilen tüm ayrıntılar ile beraber sivilce neden olur ve sivilcelerden kurtulma yolları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Sivilcelerin tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır. İlk etapta antibiyotikler ve bir takım tedavi yöntemlerinden istediği sonucu alamayan kişiler son olarak ise cilt bakım yöntemlerinden çare almaktadır. Kadınlarda sivilce ve cilt bakımı konusunda geçeceğimiz ikinci aşama ise cilt bakım yöntemleridir. Sivilceler için uygulanması gereken cilt bakım yöntemleri ise;

Kadınlarda Sivilcelere Evde Bakım

Çok yoğun bir sivilce saldırı altında olabilirsiniz. Sosyal hayatınızın bütünü ile olumsuz etkilendiğini düşünüyorsanız tedavi için alternatif doğal yöntemlerden destek alabilirsiniz. Birazdan dile getireceğimiz 6 yöntem sayesinde sivilcelerinizden oldukça kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Limon ve Karbonat Karışım Maskesi

Limon ve karbonat karışımı sayesinde sivilcelerinizden oldukça kısa bir süre içerisinde kurtulabilirsiniz. 2 maddenin de yapısında bulunan asit, cilt gözeneklerini temizleyerek yağlanmanın önüne geçmektedir. Mevcut sivilceleri yok ettiği gibi yeni sivilcelerin de oluşma süresinin önüne geçmektedir.

1 adet orta boy limonu sıkarak 1 çay kaşığı kadar limon suyunu 1 çorba kaşığı kadar karbonatla iyi bir şekilde karıştırın. Oluşan karışımı sivilcelerinizin üzerine sürerek bir 15 dakika kadar bekleyin. Bekleme süresinin ardından soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. Bu tarihi haftada maksimum 2 kere, toplamda 4 hafta uygulamanız önerilir.

Limon ve Zerdeçal Karışım Maskesi

Zerdeçal, bitki dünyası içerisinde en güçlü iltihap giderici olarak bilinmektedir. Zerdeçalı Limon ile bir araya getirdiğinizde ortaya oldukça güçlü bir karışım çıkmaktadır. Karışım ciltteki iltihapları kuruttuğu gibi gözeneklerin de temizlenmesini sağlayabilir.

Cildi bütünü ile arındıran bu karışımı oldukça kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. 1 bütün limonun suyunu 1 çorba kaşığı zerdeçal ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı sivilceli bölgelerinize maske olarak uygulayın. 10, 15 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Bu tarifi yine haftada 1 uygulamanızı öneririz.

Limon, Bal ve Süt Karışım Maskesi

Bal ve limon en doğal antibakteriyeller arasında yer alıyor. Sütün bu karışımdaki görevi ise dinlendirmektir. Hazırlayacağınız karışım sayesinde cildinizi temizleyebilir, aşırı yağlanmanın önüne geçebilir, nemlendirici etkisinden yararlanabilirsiniz. Oldukça güçlü bu karışımını hazırlamanın yolu ise;

1 çorba kaşığı kadar sıkılmış limon suyu, yarım kahve fincan sütü ve 2 yemek kaşığı balı bir kap içerisinde karıştırın. Oluşan karışım sulu bir karışım olacağından dolayı sivilceli bölgelere uygulanması ancak pamuk yardımı ile olabilmektedir. 15 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü ılık su yardımı ile tertemiz olacak şekilde yıkayın. Bu işlemi 4 hafta kadar uygulamanız durumunda etkilerini güzel bir şekilde alabilirsiniz.

Limon ve Salatalık İle Geleneksel Bakım Maskesi

Salatalık ile cilt bakımı yapıldığını birçok yerde görmüşsünüzdür. İçeriğini bilmediğiniz kimyasal ürünlerden ziyade limon ve salatalık ikilisini kesinlikle daha işe yaradığını söyleyebiliriz. Salatalığın yüksek su oranına sahip olmasından dolayı cildin nemlenmesine, hava almasına ve yenilenmesine katkı sağladığı tespit edilmiştir. Limon ise asidik yapısı sayesinde gözenekleri temizleyerek sivilcelerin kısa sürede yok olmasını sağladığı gözlemlenmiştir.

1 adet orta boy salatalığı rendeleyerek içerisinde 1 adet limonun suyunu iyi bir şekilde sıkarak karıştırın. Ortaya çıkan karışımı sivilcenin bulunduğu bölgeye iyice sürün. 20 dakika kadar bekledikten sonra cildinizi oda sıcaklığındaki su ile yıkayın. Bu karışımı herhangi bir zamanda yeniden uygulayabilirsiniz.

Limon ve Yoğurt Maskesi

Limon ve yoğurdun bir araya gelerek oluşturduğu karışım cildi bütünü ile temizlemektedir. Karışım ile beraber ortaya çıkan laktik asit sivilce nedeni ile ortaya çıkan tahrişi rahatlatarak cildi nemlendiriyor. Bu maskenin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız;

Bir limonu ortadan ikiye bölerek bir bölümünün suyunu bir bardak içerisine sıkın. Ardından limon suyunun içerisinde yarım kahve fincanı kadar yoğurt ekleyerek iyi bir şekilde karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı sivilceli bölgelerinize sürerek 20 dakika kadar bekleyin. Ardından yüzünüzü soğuk bir suyla yıkayın. İçeriği hafif olmasından dolayı haftada 3 gün dahi yapılabilecek bir maske olduğunu söyleyebiliriz.

Limon ve Şeker Maskesi

Şeker, doğrudan tüketildiğinde vücut için zararlı olabiliyor. Limon ile şekeri birleştirerek bir peeling haline getirdiğinizde cilt üzerinde biriken ölü deriyi oldukça kolay bir şekilde temizlediğini görebilirsiniz. Birazdan vereceğimiz tarifi uygulamanız durumunda cildinizde biriken ölü deri ve bakterileri oldukça kolay bir şekilde yok edebilirsiniz.

Yarım kahve fincanı kadar toz şeker içerisine yarım limon suyunu dökerek karıştırın. Ortaya çıkan karışımı çok az olacak şekilde bastırarak yüzünüze masaj yolu ile uygulayın. 20 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın. Bu karışımı aşırıya kaçmadan haftanın 3 günü uygulayabilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status