Sivilceye Karşı Yüze Buz Uygulaması

Günümüzde pek çok kadının ortak sorunları arasında yer alan cilt problemlerinde en çok rahatsızlık veren konulardan birisi de farklı renk ve boyutlardaki sivilcelerdir. Çoğu zaman geçmeyen ya da geçse dahi vücut yüzeyinde kalıcı izler bırakan sivilceler bu nedenle en can sıkıcı cilt rahatsızlıkları içerisinde ilk sıralarda gelirler.

Sivilce Nedir?

Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan ve yıllar geçtikçe cilt yapısına daha da yerleşen, kötü bir görüntüsü olan ve cilt altında biriken fazla yağ nedeni ile meydana gelen sivilcelerin çeşitli türleri bulunur. Çoğunlukla yüz bölgelerinde kendini gösteren sivilce problemi, göğüs, sırt ve omuz bölgelerinde de yoğun olarak görülebilir. Genetik faktörlerin yanı sıra yaşam şekli, beslenme düzeni ve cilt temizliğine önem verilmemesi sivilce oluşumunda etkili sebepler arasında gösterilebilir.

Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilcelerin tedavisi konusunda lazer uygulamalarının yanı sıra sabun, krem ve bitkisel tedavi tekniklerine başvurulabilir. Çoğu zaman sivilce tedavisi konusunda doğal yöntemlerden yana olanların tercih ettikleri tekniklerden birisi de buz uygulaması ile sivilce tedavisidir.

Bir Tedavi Yöntemi Olarak Buz Uygulaması

Buz uygulaması ile sivilce tedavisi çok uzun yıllardan beri tüm dünyada olduğu kadar ülkemizde de tercih edilir. Bunun başlıca sebepleri arasında tamamen doğal ve masrafsız bir tedavi olması gelir. Doğru şekilde uygulandığı takdirde buz sayesinde gerçekten de sivilce problemleri üzerinde gözle görülür iyileşme sağlanabilir.

Sivilceye Karşı Buz Uygulaması

Bugün pek çok uzman cilt doktorunun tavsiye ettiği buz uygulaması ile sivilce tedavi tekniğinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Öncelikle buz uygulamasından önce cilt yüzeyinin doğal bir sabun ile tamamen temizlenmesi ve arındırılması gerekir.

Buz uygulaması ile hızlı bir şekilde sivilce problemlerinden kurtulabilmek için bir parça bez içerisine yerleştirilen üç ya da dört ufak buzun sorunlu bölge üzerine konulması ve birkaç dakika bekletilmesi yeterlidir. Bu uygulamanın en önemli özelliği soğuk etkisi ile kan dolaşımını hızlandırarak sivilcelerin boyutlarının küçülmesini sağlamasıdır.

Bu yöntem ayrıca kör sivilce dediğimiz ciltte ağrıya neden olan sivilce türleri için de çok etkili bir teknik olarak uygulanabilir. Soğuğun ağrıyı alan etkisi sayesinde kör sivilce problemi yaşayan kişilerin büyük ölçüde rahatlatılması sağlanabilir. Buz uygulaması ile sivilce tedavisi tekniğinin gün içerisinde birkaç defa uygulanabilmesi mümkündür. Düzenli şekilde tekrar edildiği takdirde sivilceleri indirerek herhangi bir iltihap durumu olması durumunda bakterileri de öldürebilir.

Sivilceye Karşı Buz Uygulamasının Zararları Var Mıdır?

Sivilce problemlerinde buz uygulamasının bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Ancak buzun cilt yüzeyinde gereğinden fazla tutulması halinde buz kesiği dediğimiz soruna neden olabileceği için bekleme süresinin dozunda olması önemlidir. Bu sayede tedavi sırasında cildin tahriş olmasının ya da herhangi bir şekilde zarar görmesinin önüne rahatlıkla geçilebilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status