Sivilceler İçin Evde Maske Tarifleri

Sivilce evde tedavi edilerek kurtulması mümkün olan en rahatsız edici cilt sorunlarından bir tanesidir. Sivilce evde tedavi edilirken doğru malzemeleri kullanmak önemli bir detaydır. Aksi halde sivilce tedavi edilmek yerine daha içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Ciddi anlamda ilerlemiş sivilce doğal yöntemler kullanılarak tedavi edilebilir ama iltihaplanma ve çoğalma aşırı seviyedeyse bir uzmana danışmakta yarar vardır.

Sivilce Maskeleri

Sütlü Limonlu Sivilce Maskesi

Sivilce evde maske ve çeşitli kürler yapılarak tedavi edilebilir yapıdaysa süt ve limon kullanılarak hazırlanan losyon oldukça faydalı olacaktır. Tedavi edilmesi gereken sivilce doğal yöntemlerle giderilebilecek yapıda ise bu losyon oldukça etkilidir. Losyon için birkaç damla süt, bir çay bardağı kadar karbonat ve yarım limona ihtiyaç vardır. Tüm malzemeler köpürme sona erene dek karıştırılır. Sonrasında sivilceli bölgeye pamuk yardımıyla sürülebilir. Karışımın ciltte 15 dakika beklemesi yeterli olacaktır.

Yaş Mayalı Sivilce Maskesi

Sivilce evde maske tarifleri için en etkili seçeneklerden birisi yaş mayalı maske karışımıdır. Maske için 1 çay kaşığı kadar yaş maya, bir tatlı kaşığı limon suyu, bir yumurtanın beyazı ve yarım tatlı kaşığı bal gerekmektedir. Malzemeler hazırlandıktan sonra cam bir kabın içinde iyice karıştırılmalıdır. Karıştırırken tahta kaşık kullanılması önemlidir. Elde edilen karışım yüze sürülür ve 10 dakika bekletilir. Süre dolduktan sonra maskeyi ılık su ile ciltten temizleyebilirsiniz.

Sivilcelere Tarçın Maskesi

Tarçın cilt üzerinde bakterilerin arındırılması konusunda başarılıdır. Aynı zamanda tahriş olmuş cildin yatıştırılması için de kullanılabilir. Maske için 1 çay kaşığı kadar toz tarçın, yarım tatlı kaşığı bal ve bir çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu gerekmektedir. Malzemelerin tamamı bir kabın içince iyice karıştırılır. Karıştırma işlemi sonucunda yoğun bir kıvam elde etmek gerekir. Karışım akışkan olmuşsa bir miktar daha tarçın eklenebilir. Karışım cilde sürülür ve 15 dakika bekletilir. Maskeyi sürerken göz ve dudak çevresini korumakta yarar vardır.

Sivilcelere Killi Limonlu Maske

Maske içinde kullanılacak kil, ciltteki yağın alınmasında, gözeneklerin temizlenmesinde oldukça etkilidir. Limon zaten sivilcelerin doğal tedavilerinde en sık kullanılan malzemelerden bir tanesidir. Maske içinde ayrıca gözeneklerin temizlenmesine destek olan yumurta akı bulunmaktadır. Maskenin hazırlanması için bir adet yumurtanın beyazı, yarım tatlı kaşığı kadar taze sıkılmış limon suyu, iki çay kaşığı beyaz veya yeşil kil ve 6 damla kadar çay ağacı yağı gerekmektedir. Derince bir kâse içinde önce yumurta beyazı ve limon suyu karıştırılır. Ardından karışımın içine yavaşça kil eklenir ve tekrar karıştırılır. Son olarak da çay ağacı yağı ilave edilir.

Elde edilen kıvamlı karışım göz çevresi hariç tüm yüze sürülür ve 20 dakika beklenir. Kil cildi gergin hissettirecek kadar kuruduğunda cilt ılık suyla temizlenebilir. Cildin fazla yağı alınacağı için kuruma görülebilir. Sivilcelere karşı önleyici nemlendiriciler sürülebilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status