Ergenlik Sivilcesi Nasıl Tedavi Edilir?

Belirli yaş aralıklarında ortaya çıkan ergenlik sivilceler, hem duygusal, hem de fiziksel yıkımlara yol açabilmektedir. Bundan dolayı dikkatli ve titiz davranmalısınız. Ergenlik sivilcesinden kurtulma yolları arıyorsanız, yağlı gıdalar yememeye özen göstermeli ve stres kortizon salgılamasına karşı moralinizi yüksek tutmalısınız.

Genç Kızlarda Ergenlik Sivilcesi

Özellikle genç kızlarda adet öncesine denk gelen bir akne artışı söz konusudur. Ergen kızların %70’inde akne ve sivilce belirtileri görülmektedir. Kozmetik üreleri, nemlendiriciler ve gece kremlerinin akne artışına neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca, doğum kontrol haplarının da akneye yol açtığını bilmelisiniz. Aknelerinizi sıkmamalı ve mikrobik olmayan sivilcelerinizin iltihaplanmasını engellemelisiniz.

Madde Madde Sivilcelerin Önüne Nasıl Geçilir?

Ergenlik sivilcesi nasıl tedavi edilir? Diyorsanız, cildinizin temiz olmasına özen göstermelisiniz. Aşırı yağ salgılanması sebebiyle, gün içerisinde en az iki defa hafif bir temizleyici ve ılık suyla yıkanmalısınız. Cildinizin sağlıklı olabilmesi adına bir miktar yağ örtüsü gerekli olmaktadır. Aşırı duş almak zararlıdır ve yağ bezlerinin artmasına neden olur.

Alkollü içeriğe sahip toniklerden uzak durmalısınız. Kolonyalarında alkol oranını kontrol etmelisiniz. Cildinizin üst tabakasını soyabilecek aşırı yağlanmaya neden olacak alkol içeriğinden uzak durmalısınız. Sivilce gelişimi ve tahrişe sebebiyet vermemeniz için bu çok önemlidir.

Cildinizi sert bir şekilde keselemeyin ve ovalamayın. Hafif olacak şekilde ve dairesel hareketlerle naif bir biçimde ovalayabilirsiniz. Aksi durumlarda cildiniz tahriş olur ve sivilce artışı gerçekleşir.

Ergenlik Sivilcesi

Ergenlik Sivilcesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kozmetik ürün seçimlerini doğru yapmalısınız. İhtiyacınız var ve makyaj malzemesi kullanmak istiyorsanız fondöten ve pudra seçimlerinde titiz davranmalısınız. Komedon yapmayan ve yağ içermeyen ürünleri tercih etmeniz yararlı olacaktır. Genel bir sağlık önerisiyle belirtmek istersek pudra ve fondöten kullanımı önerilmemektedir. Saçlar için kullanılan jöle, saç spreyi, briyantin ve benzeri ürünlerin sivilce yapacağını aklınızda bulundurmalısınız.

Ergenlik sivilcesi çözüm önerileri arasında sivilcelerin sıkılmaması gerektiği söylenmektedir. Belirli bir alet veya elleriniz sıkmanız durumunda cilt derinizdeki bakterileri alt tabakalara inmektedir. Bunun sonucunda ise, büyük oranda iltihap ve kalıcı izler kendisini gösterecektir. Ergenlik sivilcelerinizden kurtulmak için temiz olmalı ve bilinçsiz işlemlerde bulunmamalısınız.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status