Siyah Nokta Nasıl Geçer? Bitkisel Karışımlar İle Tedavi

Siyah nokta nasıl geçer, siyah noktalar yani komedonlar cilt sorunları toplumda oldukça fazla kesimi etkiler. Ciltteki yağ bezeleri siyah noktaların sorumlusudur. Kişilerin genel sağlığına etki etmeseler de, kozmetik olarak sorun haline gelirler. Siyah noktalar ciltteki sivilcelerin başlangıç aşamasını oluşturur. Ancak her siyah nokta sivilceye dönmez. Fakat her sivilcenin öncesi siyah noktadır. Bu sonuçları yüzünden siyah noktalara müdahale edilerek, tedavi sağlanmalıdır.

Ciltteki yağ bezelerinin fazla miktarda yağ üretmesi durumunda siyah noktalar oluşur. Buna gerginlik, stres, ergenlik dönemi gibi dönemlerdeki hormonal değişimlerde ilave olduğunda, yağ bezleri daha fazla yağ üretimine başlar. Normalde salgılan yağın ciltteki gözeneklerden dışarıya atılması gerekir. Fakat gözenekleri tıkayan yağ kütleleri buna engel olur.

Ciltteki sebumdan kaynaklanan beyaz renkli siyah noktalar kapalı komedom, tıkanıklığın tam olmadığı durumda ise açık komedom oluşur. Eğer enfeksiyon meydana gelirse, iltihaplı, kırmızı sivilceler meydana gelir. Siyah noktaların geçmesi için evde bazı önlemler alınması mümkündür. Bunlar ihmal edilmezse, komedomların sivilceye dönüşmesine engel olunabilir.

Siyah Nokta Nasıl Geçer?

Siyah noktaların geçmesi için neler yapılabilir?

Siyah noktaların geçmesi için öncelikle tıkanan yağ kanallarının açılması gerekir. Bunun için en faydalı uygulama buhar banyosu yapılmasıdır. Bu cilt gözeneklerinin temizlenmesini sağlar. Bunu düzenli olarak yapmak oldukça yararlıdır. Kaynayan suyun buharına 3-5 dakika cildinizi tutmanız yeterli gelir. Bu şekilde gözenekler açıldıktan sonra, yeni bir iğnesiz enjektörle siyah noktaların üzerine hafif bir baskı yaparak siyah noktaları çıkarabilirsiniz. Ardından cildi bol suyla yıkayarak, nemlendirici bir krem tatbik edilmelidir.

Siyah noktalar için bitkisel öneriler

Yarım bardak suyun içinde 3 yemek kaşığı elma sirkesini kaynatın. Kaynama sırasında ocağı kısarak, karışımın buharına cildinizi 5-15 dakika kadar tutun. Başka bir kasede hazırda beklettiğiniz elma sirkesi ve su karışımıyla cildinizi silin. Bunu haftada 2 defa uyguladığınızda, siyah noktalardan kurtulacak, parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olacaksınız.

1 yemek kaşığı limon suyu ile 1 kase yoğurdu karıştırın. Göz çevresi dışında karışımı cildinize sürün. 15 dakika bekleyerek, ılık suyla cildinizi yıkayın. Yoğurt cildinizi beslerken yağ oranını dengeleyecek, limon suyu ise suyun cildinize daha iyi nüfuz etmesini sağlayarak, siyah noktaları azaltacaktır. Daha sonradan siyah noktaların oluşmasına da engel olacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status