Uykuda Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nasıl Geçer?

Bruksizm – (Diş gıcırdatma) genel olarak uyku anında bilinçsiz bir şekilde dişleri birbirlerine bastırarak yapılan bir alışkanlıktır. Bu, diş sağlığı ve psikolojik olarak normal karşılanmayan bir durum olmakla birlikte son derece rahatsız edici bir ses de meydana getirmektedir. Bu alışkanlık çoğu zaman uyurken ortaya çıktığından kişi böyle bir rahatsızlığı olduğunu genelde fark etmez.

Bruksizm rahatsızlığı olan kişilerin farkında olmadan dişlerine uyguladığı bu basınç, bu kişilerin 100 de 5 ve % 10 kadarında diş dolgularının deforme olması ve dişlerin kırılması şeklinde hasarlara yol açabiliyor. Bu rahatsızlığı olan kişilerin bir kısmında da çene ağrısı ve kayması gözlenebiliyor. Sabah kalkıldığında baş ağrısı ve kaslarda ağrı da diğer şikayetler arasındadır.

Bruksizm rahatsızlığının fiziksel ve psikolojik olarak birtakım sebepleri mevcuttur. Aşırı stres, bu sebeplerden en yaygın olandır. Stres halinin devam etmesi, buriksizm tedavisini zorlaştırmaktadır.

Bruksizm Tedavisi

Tedavide iki aşama çok kritiktir: Tedavi sürecinde strese sebep olacak şeylerden uzak durmak, ikincisi, dişleri klinik olarak koruma altın almak. Bunun için dişçiler slikon plak koruyucuları bu hastalığa sahip olan kişiler için tercih etmektedir.

Kişinin ağız ölçülerine göre özel olarak üretilen bu plaklar gece yatarken takılmak üzere hastaya verilir. Slikon plaklar sayesinde bruksizm hastalığı kısa sürede tedavi edilebilmektedir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status