Yağlı Ciltler İçin Pratik Yüz Maskeleri

Cilt tipi yağlı olan kişilerde ciltlerinde üretilen aşırı sebum maddesi sebebi ile özellikle alın, burun ve çene bölgesi kısımlarında yağ üretimi diğer cilt tiplerine göre daha fazla olur. Özellikle bu cilt tipinde açık olan gözenekler kir ile tıkanır ve siyah nokta oluşturur. Sivilceye daha yatkın hale gelen ciltte akne ve leke gibi cilt sorunları daha yaygın olarak görülür. Yağlı cilt tiplerinde en sık görülen cilt problemleri olan siyah nokta, sivilce ve akne gibi sorunlar, beraberinde ayna karşısında üzülmemize ve öz güvenimizin düşmesine sebep olabilir.

Ayrıca BakınızAkneler İçin Avokado Yağı Maskesi

Yağlı cilde sahip kişilerin cilt bakımlarına çok dikkat etmeleri ve düzenli olarak ciltlerine bakım yapmaları önerilir. Bu sayede cildinizi temiz tutarak, sivilce oluşumunu önleyebilirsiniz. Cilt gözeneklerinizin sıkılaşması ve doğal yağ üretimini sağlayarak sebum üretimini stabilize etmek amacıyla evde kendi cilt bakım maskelerini yapabilirsiniz. Mutfağınızda var olan malzemeler ile hazırlayabileceğiniz üç farklı pratik yağlı cilt maskesi tarifi aşağıda yer almaktadır.

Yağlı Ciltlere Muz Maskesi

Muz maskesi cildi yatıştırmaya yardımcı olur. Özellikle yağlı cilde çok iyi geldiği bilinir.  Bu maskenin hazırlanışı için öncelikle 1 adet olgun muzu kasede ezin. Ardından püre haline gelen muzun üzerine 1 çorba kaşığı bal ilave edin. Maskenize birkaç damla portakal veya limon suyu da kattıktan sonra bu maskeyi güzelce harmanlayın. Hatta blender ile daha pürüzsüz kıvama getirebilirsiniz. Muz maskesini cildinize nazikçe uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ardından maskenizi ılık su ile yüzünüzden arındırın. Maskeyi duruladıktan sonra cildinizi krem ile nemlendirebilirsiniz.

Yağlı Ciltlere Kil Maskesi

Yağlı cilt tipleri için kil maskesi kullanımı oldukça yaygındır. Yeşil kil yüz maskesi, ciltte biriken fazla yağı kaldırır. Bu maskeyi hazırlamak için 1 çorba kaşığı yeşil kil, 1 tatlı kaşığı kayısı çekirdeği yağı, 3 damla esansiyal yağı kase içerisinde iyice karıştırın. Ardından maskenin içerisine bir miktar ılık su ilave edin ve macun kıvamına gelen kil maskenizi cildinize nazikçe uygulayın. Kil maskesi cildinizde kurudukta cildiniz gerilmeye başlayacaktır. Maskeyi  cildinizde 10 dakika tutun ve ardından durulayın.

Yağlı Ciltlere Yulaf Maskesi

Yulaf maskesi, yağlı ciltler için kullanılan bir diğer doğal ve pratik cilt maskesidir. Bu maskenin hazırlanışı için 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı yoğurdu güzelce harmanlayın. Ardından temiz cilde masaj yaparak uygulayın. Maskesi yaklaşık iki dakika bekletmeniz yeterlidir. Ardından yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status