Selülite Diyet ve Egzersiz Faydalı Mı?

Kadınların aklını uzun zaman kurcalayan sorunlar arasında “selülit nasıl geçer” sorusu da yer almaktadır. selülit sorunu kişilerin sağlığını olumsuz etkilemese de estetik görünüm bakımından ciddi sorun yaratmaktadır. Kış aylarında çok kafaya takılmayan selülitli görünüp yaz aylarında kişilerin özgüvenlerini yitirip sosyal ortamlardan kendini soyutlamasına gidecek kadar sorunlara yol açabilmektedir.

Her kişi, vücudunun pürüzsüz bir görünüme sahip olmasını, dergi ve internette görülen o manken vücutlarına sahip olmanın hayalini kurmaktadır. Selülitli görünümün yarattığı portakal kabuğu görünümü bu görüntüden oldukça uzak olduğundan kişilerde ciddi moral bozukluklarına ve ruhsal çökkünlüğe neden olabilmektedir.

Selülit tedavi edilebilen ve düzenli olarak doğru tedavi uygulandığında sonuç alınan bir problemdir. Doğru tedavinin uygulanabilmesi için öncelikle selülite neden olan etkenin bulunması gerekmektedir. Sanıldığı gibi sadece fazla kilolar selülit yol açmamaktadır. Birçok farklı sebebi olabilmektedir.

Selülit Oluşma Nedenleri

Selülit öncelikle ciddi bir hastalık değildir. Bazen genetik bazen hormonal bazen de dış etkenler bu problemin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Selülit oluşmasında genetik yatkınlık varsa tedavi süreci sanıldığından biraz daha uzun olabilmektedir. Hormonal ve çevresel etkenler ise ortadan kalktığında selülitli görünüme veda edilebilmektedir.

Birçok kişi selülite karşı verilen diyet listelerinin ve egzersizlerin yeterli olup olmadığını ve sonuç alınıp alınmayacağını merak etmektedir. Selülit tedavisinde ortak nokta her zaman, diyet ve egzersizdir.

Selülit Diyeti Yapmak

Selülit diyeti, diğer kilo vermek için yapılan diyetlerden ayrılmaktadır. Farklı bir beslenme programı uygulanmaktadır. Ayrıca bu beslenme programı yaşam boyu uygulanması gereken bir beslenme alışkanlığı kazandırmayı amaçlamaktadır. Çünkü selülit diyeti bırakıldığı an, selülitlerin tekrar oluşmaya başlama riski bulunmaktadır.

Diyetisyen yardımı ile başlanabilecek selülit diyetine selülit yaptığı kanıtlanmış yiyeceklerden uzak durarak yapmak da mümkün olmaktadır. Günde 2 fincanı aşkın çay, kahve tüketmemek, asitli ve şekerli içeceklerden uzak durmak, alkol tüketmemek, patates, elma, bakliyat, havuç gibi gıdaların tüketiminde aşırıya kaçmamak yaşam boyu selülite karşı kazanılacak beslenme alışkanlıkları arasında yer almaktadır.

Aynı zamanda renklendirici, tatlandırıcı gibi katkı malzemeleri olan, kutu içerisinde satılan hazır yiyecek ve içecekler de selülit oluşumu için önemli bir neden oluşturmaktadır. Günde 2 litre su tüketmek de selülit tedavisi için önemlidir.

Selülite Diyet ve Egzersiz Faydalı mı?

Selülit Egzersizleri Nelerdir?

Selülite karşı yapılabilecek en güzel egzersiz, hareketsiz yaşam tarzını terk etmektedir. Her gün yarım saat yapacağınız tempolu yürüyüşlerden sonra dahi sonucu siz de gözlerinizle görebilirsiniz. Bunun yanı sıra su sporları selülit egzersizleri arasında oldukça gözdedir. Yüzme, su içerisinde bacak hareketleri selülit tedavisinde hızlı ve kalıcı sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Selülit için yapılan egzersizler arasında bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. Fakat tempolu yürüyüş selülit probleminde sıklıkla tavsiye edilen egzersizlerin başında yer almaktadır. bölgesel hareketler, egzersiz öncesi masajları da hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status