Adım Adım Sivilce Tedavisi

Sivilce konusu geçtiğinde aklımıza ilk gelen yüz bölgemizde olan sivilce oluşumudur. Yüz ilk dikkat çeken yerlerden birisi olduğu için yüzdeki sivilceleri geçirmek için çözüm yolları ararız. Yüz dışında vücudun çeşitli yerlerinde de sivilceler görülebilmektedir. Özellikle kalça ve sırt bölgesi de sivilcelerin yoğun olarak görüldüğü yerlerin başında gelir. Bu makalemizde adım adım sivilce tedavisi için sizlere bazı önerilerde bulunacağız. Bu öneriler ışığında bu yöntemleri uygulayarak siz de canınızı sıkan bu sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Sivilcelerden çeşitli yollarla kurtulmanız mümkündür. Bu yolları anlatmadan önce sivilcelerin oluşum nedenleri üzerinde durmaya çalışalım ve sivilcelerin nedenlerini daha iyi anlayarak çözüm yollarını daha etkili biçimde uygulamaya çalışalım.

Sivilceler Hangi Nedenlerden Ciltte Oluşur?

Yüzümüzde ve vücudumuzun çeşitli yerlerinde oluşan sivilcelerin oluşum nedenleri olarak şunları söyleyebiliriz. Vücudumuzda ve yüz kısmımızda sebum denilen bir madde bulunur. Bu madde yağ bezeleri tarafından salgılanır. Yağ bezeleri de gözenekler içinde eyer alır. Cildimizde yer alan hücreler yenilendiği için daima büyürler ve cilt dışında ölü olan hücrelerin de dökülmesi beklenmektedir. Bu ölü hücreler bazen dökülürken bazen de dökülmeyerek sebum ile birleşmesi sonucu gözenekleri tıkar. Tıkanmış olan gözenekler sivilce olarak anılırlar. Bu sivilcelerden bazıları iltihaplı olabilir. Bazıları daha küçük ya da büyük olabilir. Genel olarak kötü bir bu sivilceler ciltte kötü bir görünüme neden olabilir.

Sivilcelerden Kurtulma Yöntemleri

Akne ve sivilceler yüz, kalça ve sırt bölgemizde sıklıkla oluşur. Sivilcelerden kurtulma yöntemleri olarak şunları önerebiliriz:

Cilt temizliğine dikkat edin. Cilt temizliğinize daima dikkat ederek sivilce oluşumunu önleyebilirsiniz. Cilt temizliği için en iyi yol suyladır. Cildiniz daima suyla yıkamayı alışkanlık haline getirin.

Fazla güneşe çıkmaktan sakının. Güneşe fazla maruz kalmak da akne oluşumuna neden olabilir.

Çok fazla makyaj yapmaktan kaçının. Kimyasal ürünlerin çok kullanılması ciltte sivilce oluşumuna neden olabilir.

Kıyafetlerinizi sık sık değiştirin. Terleme sonucu sivilceler oluşabilir. Bunun için daima temiz kıyafetler giymeye özen gösterin.

Yağlı yiyeceklerden uzak durun. Sağlıksız bazı yiyeceklerde sivilce oluşumuna neden olduğu için bu tür yiyeceklerden de uzak durmaya çalışın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status