Anjiyo Olmazsam Ne Olur?

Anjiyo genel olarak kalple ilgili sorunlarda kalp daralması ya da kalp damar yollarının tıkalı olmasından kaynaklanan kalple ilgili sorunlarının çözülmesi noktasında geçirilen ameliyattır. Anjiyo işlemi yapılırken balon ya da by-pass ameliyatı yapılır Bu yolla kalple ilgili sorunun çözülmesi sağlanır. Ameliyat yolu ile sorun ortadan kaldırılmaya çalışılır. Ameliyat neticesinde eğer tıkalı olan kalp damar yolları açılmaya çalışılır ve kalbin normal işleyişinin devam etmesi sağlanır. Bu sayede olası kalp krizi ve riski ve kalp krizinden kaynaklı ölüm riskinin de önüne geçilmiş olur. Bunun için ameliyat olmak kalp problemlerini etkili bir şekilde çözüme ulaştırmak için çoğu durumda gerekli bir aşama olarak görülür.

Anjiyo Olmazsam Nelerle Karşılaşabilirim?

Ameliyat olmak anjiyo operasyonu için olası ölüm risklerinin önüne geçmek için çoğu durumda gerekli bir gerekçe olarak gösterilmektedir. Ancak yaşa bağlı olarak ya da kişinin kişiliği gereği ameliyat bazı kişiler için ürkütücü olabilir. Bu kişiler genelde ameliyat olmaktan kaçınabilirler. Ameliyat yolunu seçmek istemeyen kişiler için önerebileceklerimiz öncelikle iyi bir uzmanla bu konuyu konuşmalarıdır. Bu konuda doktor en son kararı söyleyecek kişidir. Sorun kalp damarlarının tıkanmasından kaynaklanıyorsa bu sorunu çözmek için yaşam tarzınızı değiştirmenizde öncelikle yarar vardır. Sigara alkol gibi durumlar varsa bunlardan uzak durulmalıdır. Kan şekeri yüksekse bu duruma önlem alınmalıdır. Bunları yapmanız hastalığı tam olarak geçirmese de hastalığın ilerlemesinin en azından önüne geçebilir.

Anjiyo Olmazsam Ne Olur?

Doktorunuza Danışın

En başından beri söylediğimiz gibi çok gerekli acil durumlarda anjiyo olmak gerekli mecbur bir operasyon olabilir. Tüm tetkikleri yapıp gerekli olan ilaç tedavisini yaptırdıktan sonra eğer hala hastalığınız geçmiyorsa ameliyat kaçınılmaz olabilir. Kalp krizinden dolayı ölme riskini ortadan kaldırmak için ameliyat olmanız mecbur ise doktorun söylediklerine kulak vererek anjiyo olmanız şarttır.

Ameliyat ile ilgili korku fobinizi yenmek için bu konuda pedogogdan gerekirse yardım alınabilir. Pedegog bu konuda size bu gerekli psikolojik desteği vererek ameliyat öncesi korkudan kaynaklı stresi yenmenizde yardımcı olacaktır ve böylece biraz daha korkunuzu yenmiş olarak ameliyata girebilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status