Anjiyo Olan Hasta Ne Zaman Taburcu Olur?

Anjiyo işlemi eskiden olduğu gibi göz korkutan bir işlem değildir. Gündelik hayatın içinde rahatlıkla gidip yaptırabileceğiniz bir işlemdir. Neredeyse bir tırnak çekme işlemi kadar kolay şekilde uygulanmaktadır.

Anjiyo Hakkında

Anjiyo olmadan önce önemli olan şeylerin başında, anjiyo sonrasındaki hayatınızı iyi bir şekilde planlamanız gelmektedir. Sizi anjiyo olmaya iten nedenleri ortadan kaldırmak için yeni bir hayat düzeni edinmeniz, zararlı alışkanlıklarınızdan kurtulmanız ve sağlıklı beslenme programlarına başlamamız faydalı olacaktır.

Anjiyo sonrası taburcu olmanız çok kısa süre içinde gerçekleşmesine rağmen, anjiyonun yapıldığı bölgeye göre farklılık göstermektedir.

El Bileğinden Yapılan Anjiyo Sonrası Ne Zaman Taburcu Olunur?

El bileğinden yapılan anjiyo işlemi son zamanlarda hızla yaygınlaşan ve gitgide daha fazla tercih edilen bir yöntemdir. Lokal anestezi ile yapılan bu yöntem özellikle kilolu kişilerde operasyonu çok daha kolay hale getirmektedir.

İşlem ufacık kesikler açılması ile el bileğindeki damarların giriş noktası olarak kullanılmasıyla yapılır. İşlem sonrası bilekte bulunan kanul çıkarılır ve yirmi dakika kadar bası uygulanır. Bası ardından kimi hastaneler kum torbası ile basınç uygularken kimi hastanelerde özel bileklikler takılmaktadır. Bu bileklikleri 2 saat kadar takmak yeterli olacaktır. 2 saatin ardından kişi taburcu olabilir.

Kasıktan Yapılan Anjiyo Sonrası Ne Zaman Taburcu Olunur?

En sık tercih edilen yöntem kasıktan anjiyo yapılmasıdır. Yaygın olarak bu yöntemin gerçekleştirilmesine rağmen bilekten yapılan işlem çok daha fazla kolaylık sağlamaktadır. Çünkü kasıktan yapılan işlemler sonrasında kanul çıkarılır ve uzun süreli bası uygulamak gerekir. Bu baskı genellikle kum torbaları yardımıyla yapılır ve hastanın 6 saat kadar hareketsiz biçimde yatması gerekir.

Anjiyo Hastası Ne Zaman Taburcu Olabilir?

6 saatin sonunda, herhangi bir komplikasyonun oluşmaması halinde kişi taburcu edilebilir. Kimi zaman kasıkta şişme ve morluklar gözlenebilir, bu tip durumlar çıkış sürenizi uzatabilir.

Anjiyo sonrası ilk günde banyo yapmak genellikle önerilmez. Fakat hasta özellikle elden yapılan anjiyo sonrası sosyal hayatına rahatlıkla devam edebilir. Yine de işlem sonrası en az 2 gün istirahat etmek önerilmektedir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status