Zayıflama Hakkında Doğru Sanılan Yanlışlar

Günümüzde insanlar gerek sağlık problemlerinden gerek ise kişisel nedenlerden zayıflama ihtiyacı duyarlar. Fakat kulaktan dolma bilgiler ve çeşitli diyet uygulamaları zayıflamayı daha güç hale getirmektedir. İşte bu doğru bilinen yanlışlar yüzünden bırakın zayıflamayı aksine kilo alımı gerçekleşir.

Zayıflama hakkında yanlış bilinenler kişiyi yanlış yönlendirir ve hatta sağlığını olumsuz yönde etkiler. Zayıflamak istiyorsanız, sahip olmanız gereken en temel bilginin, sağlıklı ve düzenli yaşam tarzı olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Zayıflamak hakkında yanlış bilinenler arasında belki de en yaygını; ne kadar az yersem o kadar kolay zayıflarım fikridir. Dengeli beslenmek kilo vermenin birinci öncülüdür. Öğün atlamamak da dengeli beslenmenin birinci öncülüdür. Ana öğünleri ya da ara öğünleri atlamanız zayıflamanıza sebep olmaz.

Ne kadar sık yerseniz o kadar fazla kilo verirsiniz ama yediklerinizin ne olduğuna dikkat etmelisiniz. Örneğin; katı yağ tüketmek yerine sıvı yağ tüketebilirsiniz. Buna ek olarak yüksek kalorili ve karbonhidrat içeren besinlerde tercih edilmemelidir.

Öğünler arası atıştırmalıklar sağlığa faydalıdır. Öğünler ve öğün arasında yenilen diyet ürünleri gündelik alınan kaloriyi düşürdüğünden ve tokluk hissi verdiğinden tercih edilebilir. Fakat Light besinlerin kilo aldırmayacağını düşünerek çok tüketilmemelidir. Kepekli ekmekler, Light krakerler de kalori içerir. Bu nedenle, Light olduğu düşüncesi ile hiç bir şeyi gereğinden fazla tüketmemelisiniz.

Kalorisi olmayan tek şey sudur. İstenildiği kadar tüketilebilir. Sağlık için çok önemli olsa da zayıflamaya yardımcı değildir. Sağlığınızı düşünüyorsanız su içmelisiniz.

Kilo vermek isteyenlerin sık başvurduğu yöntemler arasında zayıflama hapları da yer almaktadır. Ama bu tarz ilaçların kullanılmaması uzmanlar tarafından özellikle söylenmiştir hatta ölümü bile yol açtığı birçok örnekle kanıtlanmıştır. Zayıflama hapları ile hem sağlığınıza zarar verirsiniz hem de kalıcı kilo veremezsiniz.

Zayıflamak istiyorsanız, düzenli olarak spor yapıp dengeli ve düzenli bir biçimde yaşamanız gerekir. Diyete ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız televizyon ve sohbet aralarında duyduğunuz diyetleri değil alanında uzman olan diyetisyenler tarafından kişisel olarak hazırlanmış diyetleri uygulamalısınız. Sıkı bir diyetle sağlıklı beslenir ve düzenli egzersizler yaparsanız, sizin için zayıflamak oldukça kolay olacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status