Aerobik Egzersiz Nedir? Faydaları Nelerdir?

Aerobik egzersiz, dans eşliğinde yapılan jimnastik hareketleri ve egzersizler ile yapılan spor aktivitesidir. Aerobik, aerobik ve anaerobik egzersiz olarak ikiye ayrılır. Aerobik egzersizleri ile daha sağlıklı ve formda bir bedene kavuşabilir ve fit görünebilirsiniz. Özellikle bayanların çok tercih ettiği egzersizlerden biri olan aerobik vücudunuzu şekle sokmasının yanı sıra, psikolojik olarak da rahatlama sağlar ve zamanınızı müzik ve egzersiz hareketleri eşliğinde daha verimli geçirmenize yardımcı olur. Düzenli olarak yapıldığı takdirde, kısa sürede hem fiziksel hem de psikolojik olarak faydasını görebilirsiniz.

Günümüzde pek çok aerobik salonu açılmaktadır. Hatta bazı spor merkezleri verdikleri özel aerobik dersleri ile yoğun talep almaktadır. Geçmiş yıllara kıyasla son yıllarda aerobik ile uğraşan insanların sayısında önemli bir artış yaşanmaktadır. Aerobik egzersizlerinin bu kadar çok sevilmeye başlanmasındaki en önemli faktör, şüphesiz müzik eşliğinde yapılan, hareketli, tüm vücut kas gruplarını çalıştıran, fazla yorucu olmayan ve bir o kadar eğlenceli olmasıdır. Bu yazımızda sizlere aerobik ile ilgili kısa bilgiler vereceğiz.

Aerobik egzersizleri yaparken vücudumuzdaki kaslar harekete geçerek, vücudumuz daha güçlü ve dinç bir hale gelir. Vücudu sıkılaştırmasının yanı sıra güçlendiren bu egzersiz ile vücudunuzun kas oranını artırabilirsiniz. Bu spor sayesinde harcadığınız enerji, dolaşım sisteminin daha fazla oksijen almasını sağlanır.

Ayrıca BakınızMüziğin Egzersiz Üzerindeki Faydaları

Aerobik; çeşitli egzersiz ve spor hareketlerinden oluşan bir spor aktivitesidir. Bunlara; koşu, yürüme, bisiklet sürme, yüzme gibi çeşitli alternatifler vardır. Dans hareketleri ile birlikte yapılan aerobik egzersizleri ise, solunum sisteminin daha aktif çalışmasını sağlar. Bu bedeni güçlendirici spor tüm dünya genelinde yaygın olarak yapılmaktadır. Her yaştan bayanın ilgisini çekmektedir.

Aerobik egzersizleri, bu spor dalı ile ilgilenen kişilere oldukça fazla fayda sağlar. Metabolizmanın ihtiyaç duyduğu oksijeni temin etmeye yardımdı olur ve dengeler. Bunun yanı sıra kanın hacmi genel ölçüde artış gösterir ve akciğerlerin hacminin genişlemesine de yardımcı olur.

Aerobik üzerine yapılan araştırmalara göre; düzenli olarak aerobik egzersizleri yapmak kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca kemik sisteminin güçlenmesini sağlar. Duygusal ve fiziksel strese, yorgunluğa karşı bireylerin daha dayanıklı olmasına katkı sağlar. İnsanların çalışma yeteneğinin ve konsantrasyonunun artmasında önemli rol üstlenir. Bunun yanı sıra kilo vermek isteyen ve fazla kilolarından şikayetçi olan herkes aerobik egzersizlerine yönelerek, etkili şekilde kilo verebilirler ve beden ölçülerini inceltebilirler.

Haftada toplam 90 dakika yapılan aerobik egzersizleri, bireylerin daha formda bir vücuda sahip olmasına yardımcı oluyor. Eğer spor yapmanın yanı sıra, beslenmenize de dikkat ederseniz, bu sporla uğraşırken daha hızlı bir şekilde kilolarınızdan kurtulabilir ve hedeflediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Yine, kilonuzu korumak istiyorsanız da, aerobik ile uğraşmanızı tavsiye ediyoruz. Düzenli olarak aerobik yapmak sizi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status