Sağlıklı ve Fit Bir Vücuda Sahip Olmanın Sırları!

Çağımızın en güncel ve üzerinde en çok fikir üretilen problemi; fazla kilolar. Hemen hemen herkesin bu konu üzerinde bir fikri hatta tecrübesi var. Ancak bu sürecin doğru yönetilememesi insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmekte ve buna ek olarak estetik açıdan da tatmin edici sonuç vermeyebilmektedir. Peki, vücut dengenizle barışık, sağlıklı kilo verebilmek için neler yapmak gerekiyor?

Öncelikle zayıflamak isteyen herkesin attığı her adımda ve kendisini bekleyen her süreçte kararlı davranması ve kendine inanması bu yolun giriş kapısıdır. Bu sebeple kilo verme kararını almış herkes, bu hedefinden ödün vermemelidir. Çünkü bir kaç temel yöntem doğrultusunda yol alındığı müddetçe hayal edilen görüntüye kavuşmak aslında hiç de zor değildir! Aşağıda sizler için bir takım sağlıklı zayıflama önerilerine yer veriyoruz:

Başlangıç aşamalarından biri kilo vermek isteyen kişinin kendi metabolizmasını tanımasıdır. Çünkü metabolizma hızı kilo vermenin kontrol edildiği noktadır demek mümkündür. Bazal metabolizma hızı, kadın ve erkeklerde farklı ortalama değere sahip olup, insanın yaşamını devam ettirebilmek için harcadığı enerjidir.

Bu hızın değeri kalori ile ölçülür. Gerisini tahmin etmek kolay, ideal şartlarda bazal metabolizma hızınızdan düşük kalori ile beslenirseniz, kilo kaybedersiniz! Vücut değerinizi ölçtürmenin en iyi yolu, konunun uzmanından destek almaktır. Peki, alacağınız kalori miktarını kontrol ederken aynı zamanda metabolizma hızınız üzerinde etki edebilir misiniz?

Elbette! Egzersiz ve spor burada devreye girerek sağlıklı zayıflamanıza destek sağlıyor. Vücudun canlı, hareketli ve devamlı tetikte olması size daha konsantre bir şekilde yolunuza devam etme olanağı sağlar. Ve zayıflama sürecinizin sağlıklı devam etmesini kontrol eder.

Metabolizma hızını arttırmak ve kalori yakmak için sevdiğiniz, zevk aldığınız bir sporu yapmak yardımcı olacaktır. Ancak vücudumuzun kaloriye de ihtiyacı var. Bu kalorileri öğünler halinde besinlerden almaktayız.

Özellikle doğal besinler ihtiyacımız olan kaloriyi sağlamakta tercihimiz olmalı, hem sindirimlerinin kolay olması hem de katkı ürünlerinin kalorilerini bulundurmamaları doğru tercih olmalarının sebepleridir.

Yağ, şeker ve un da sağlıklı kilo verme yolunda uzak durulması gereken 3 besin. Kızartma yerine haşlama tercih etmek, yağlayarak hazırladığınız öğünleriniz için, soslamak bir tercih olabilir. Şeker ihtiyacınızı da yoğun olarak tatlılardan almak yerine meyveleri tercih edebilirsiniz.

Ne yediğimiz kadar, yeme alışkanlıklarımız da önemli. Porsiyonları bir miktar küçültmek, kesinlikle öğün atlamayarak, ara öğünlerle vücudumuza destek olmak, lokmaları uzun süre çiğneyerek küçültmek, yavaş yemek yemek suretiyle tokluk hissine erken ulaşmalıdır.

Yemek ile tatlı arasına bir miktar zaman koymak, metabolizma hızımızın düştüğü akşam saatlerinde (genellikle 19.00’dan sonra) mümkünse çok hafif beslenilmelidir.

Temel bir kaç alışkanlığı edinmek, sağlıklı zayıflama yolunda adımlarınızı sağlamlaştıracaktır.

Asıl nokta ise ideal kilomuzu ve vücudumuzun dengesini daimi kılmak, bunun için yapılabilecek en önemli şey sağlıklı beslenmeyi ve hareket dostu hayatı bir yaşam biçimi haline getirmek ve kendinizi bu yolda kalıcı çabalarınız için takdir etmek!

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status