Sadece Yürüyerek Kilo Verilir Mi?

Yürüyüş yaparak zayıflamak mümkün mü?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Sadece yürüyüş yapmak bile sağlığımız için çok faydalıdır ve sağlıklı kilomuzu korumamıza, kilo vermemize, fit ve zinde kalmamıza yardımcı olur. Diyetisyenlerin ve uzmanların da söyledikleri gibi yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirmek çok önemlidir.  Özellikle tempolu bir şekilde yürümek daha fazla fayda sağlar.

Televizyonda ünlü diyetisyen Şeyda Coşkun’un kilo vermek isteyen ünlüler ile yaptığı yürüyüşler dikkatinizi çekmiştir. Tempolu yürüyerek ve hastalarını sabahları bir saat yürüyüş yapmalarına yönelterek, birçok ünlünün kısa süre içerisinde zayıflamasını sağlamıştır. Yürümenin faydalarına çeşitli örnekler sunan ünlü diyetisyen gibi, diğer beslenme danışmanları ve uzmanlar da yürüyüş yapmak ve hareket halinde olmanın önemini vurguluyorlar.

Haftanın belirli günleri ya da her gün düzenli yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirerek, fazla kilolarınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Sağlığınız gelişir ve daha formda bir vücuda sahip olabilirsiniz. İdeal kilonuza ulaşmanın en kolay yollarından biridir. Eğer egzersiz yapmak veya spor salonuna gitmek için vakit ayıramıyorsanız, kısa mesafelere taşıt kullanarak gitmek yerine yürüyerek gitmeyi tercih edebilirsiniz. Günde 10 bin adım atmanın da kilo vermede etkili olduğu bilinir. Bunun için telefonunuza adım sayar bir uygulama yükleyebilirsiniz. Bu uygulama üzerinden günde kaç adım attığınızı takip edebilirsiniz. Her gün belirli adım atma hedefleriniz olabilir.

Yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirerek bunu bir yaşam tarzı olarak benimsemek, size büyük faydalar sağlayacaktır. Bunun yanı sıra bir de dengeli ve sağlıklı beslenirseniz, daha dinç ve formda olabilirsiniz. Tempolu yürüyüş yaparak 7 günde 4 kiloya kadar verebilmeniz mümkündür. Bunun örnekleri vardır. Ancak beraberinde yediklerinize de dikkat etmeniz gerekir. Böylelikle ideal kilonuza kavuşarak, hayal ettiğiniz kıyafetlerin içerisine rahatça girebilirsiniz. Bu da sizin kendi özgüveninizi yükseltir ve ayna karşısında daha mutlu olabilirsiniz.

Yürüyüş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüş yaparken, zayıflamak ve daha fazla enerji harcamak için bazı tekniklere dikkat etmek gerekir.  Bunlar şöyledir:

  • Öncelikle yürüyüş için doğru ve rahat bir spor ayakkabı tercih etmelisiniz.
  • Yürüyüş yapmadan önce bazı esneme hareketleri ile ısının. Bu sayede bazı incinmeleri önlemiş olursunuz. Yürüyüş öncesi ısınma hareketleri yapmak önemlidir.
  • Eğer yürürken yokuş çıkarsanız, bu daha fazla fayda sağlar ve kalçalarınızın şekillenmesine de yardımcı olur. Aynı zamanda yokuş çıkmak daha fazla kalori yakmanın anahtarıdır.
  • Yürüyüş yaparken kısa adımlar değil, daha uzun adımlar atmaya çalışın. Bunun yanı sıra tempolu yürümeye özen gösterin.
  • İlk yürüyüşe başladığınızda 20 dakika boyunca yürümek yeterli olacaktır. Zamanla vücudunuz alışacağı için ilerleyen günlerde bu süreyi artırabilirsiniz.
  • Haftanın 4 günü 1 saat boyunca tempolu yürümek kilo vermek ve forma kalmaya yardımcı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status