Ağız İçinde Siyah Nokta Olması

Ağız içinde siyah nokta olmasının birçok hastalık yüzünden meydana geldiği bilinmektedir. Özellikle ağızda siyah nokta olan kişinin panik olmasına neden olduğu bilinir. Ağızda siyah nokta olması bir enfeksiyon yüzünden yani enfeksiyon kaynaklı olarak meydana geldiği bilinmektedir.

Genellikle bakteri ve mantar yüzünden olan enfeksiyonlarda ağızda ufak ufak siyah noktalar meydana gelir. Bu gibi durumlarda antibakteriyel veya antifungal ağız gargaralarının kullanmak çok iyi sonuç verir. Ağız da yapılan gargara sonucu ağızda var olan siyah noktalar kısa bir zaman içinde geçer. Ağızda çoğunlukla ağız da görülen siyah nokta oluşumu, bazen de ağız içinde olan kanamalardan sonra ağız da kalan kan pıhtıları da olabilir.

Kişi bu gibi bir durumda kısa bir zaman önce geçirmiş olduğu kriz geçirip geçirmediğini iyi olup olmadığını düşünmelidir. Ağızda oluşan kan pıhtıları için herhangi bir ilacın kullanılmasına lüzum yoktur. Geçirilen Travma yüzünden olduğu için birkaç gün sonra kendi kendine geçer ve kayıp olur.

Siyah Nokta: olması gibi durumlar ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Genellikle birdenbire olan siyah noktalar ve bir anda da büyümesi ağız kanseri belirtisi olabilir. Ağız kanseri özellikle de siyah kullanan kişilerde daha çok ve sık görüldüğü bilinir.

Genellikle sigara ve alkol kullanan kişilerde ağızda görülen siyah nokta olması hemen ciddiye alınması gereken bir şeydir. Çok fazla bir zaman geçmeden bu konuda uzman bir doktora gidip gerekli olan tüm tetkikleri yaptırılmalıdır. Damakta siyah leke var ise bu leke genellikle damakta siyah leke sigara ve alkolü çok kullanan kişilerde çok fazla görülür. Bu gibi bir durum ağız mukoza tabakasının dejenere olmasından yani çok zedelenmesinden kaynaklanmaktadır.

Damak başta olmakla beraber ağız içinde, yüzün iç kısmında oluşan ve meydana gelen siyah lekelerin hemen tedavi edilmemesi gibi bir durum daha kötü bir sonuçla bitebilir. Damakta ve ağız içerisinde oluşan siyah lekeler ağız kanserinin göstergesi olabilir. Özellikle devamlı büyüyen siyah lekelerin kötü huylu olması ihtimali çok daha yüksektir. Bu gibi bir durumda mutlaka bir uzman doktora gitmekte çok fayda vardır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status