Ağız Kokusu Hastalık Habercisi

Yapılan araştırmalar sonucunda kötü ağız kokusunun pek çok hastalığın habercisi olduğu ortaya çıkmıştır. Genel sağlık sorunlarından tutunda, sindirim sisteminde yaşanan ciddi bozuklukların bile habercisi olduğu tespit edilmiştir. Ağız kokusu denildiğinde genellikle ağız içinden hoşlanılmayan bir takım kötü kokular akla gelmektedir.

Bu kötü kokular genellikle insanlarda ağız içerisinde meydana gelen ve temizlenmeyen bazı bakterilerin bıraktığı izler olarak nitelendirilse bile mide den başlayarak tüm ağız içerisine yayılan başka kokular ile de birleştikleri tespit edilebilmektedir.

Dünya nüfusunun yüzde otuzu ağız kokusu rahatsızlığını yaşamaktadır. Bu durum erkeklerde daha fazla rastlanılan bir özellik olmasına rağmen soğuk ülkelerde ise sıfıra kadar inmektedir. Bu konunun tam olarak sebebi bilinmemektedir.

Aynı zamanda ağız kokusu kişisel iletişimde de büyük bir eksiklik meydana getirmektedir. Hiç kimse ağzı kokan birisi ile doğrudan diyalog kurmak istemez. Karşılıklı olarak yapılan diyaloglarda ağzı kokan insanlara pek fazla şans verilmediği ise doğrudur.

Asıl önemli olan konu ise mide ve bağırsak rahatsızlığı yaşayan insanlarda ağız kokusu meydana gelmektedir. Genellikle bu kişilerin bazı yüzeysel tedavilere cevap vermedikleri takdirde bir doktora başvurmaları ve detaylı olarak bir tarama yaptırmaları gerekmektedir. İnsanda özgüven eksikliğine neden olan bu ağız kokuları eğer erken yaşlarda başlamışsa kişilerde büyük bir içekapanıklığa da neden olmaktadır.

Ağız kokularının büyük bir çoğunluğu diş fırçalama ve bir takım dış etkiler ile kontrol altına alınabildiği gibi patolojik olan ağız kokularının kontrolü ise daha zor sebeplere dayanmaktadır. Mide ve bağırsak kaynaklı ağız kokularında ise bir takım operasyonlar gerekmektedir. Dişlerde meydana gelen çürüklerde ağız kokularının oluşmasını tetiklemektedir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status