Omurilik Tümörü Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Omurilik Tümörü Tedavisi

Omurilik tümörü tedavisinin amacı, tümörü tamamen ortadan kaldırılmasını içerir. Ancak, bu amaç omuriliğe ve çevreleyen sinirlere kalıcı hasar verme riski nedeniyle komplike olabilir. Hastanın yaşı ve genel sağlık durumu da dikkate alınmalıdır. Tümörün türü, omurga veya omurilik kanallarının yapılarından kaynaklanıp kaynaklanmadığı ya da vücudun başka bir yerinden omurgaya yayılıp yayılmadığı da tedavi planlamasında dikkate alınır.

Bazı spinal tümörler, genellikle başka bir sağlık sorunu nedeniyle değerlendirilirken, semptomlara neden olmadan keşfedilebilir. Küçük tümörler kanserli değilse ve çevredeki dokular üzerinde büyüme ya da baskı yapmıyorsa, bu tümörleri yalnızca izlemek gerekli olabilir. Bu durum özellikle ameliyat ya da radyoterapi için spesifik riskler ortaya çıkaran ileri yaştaki kişilerde geçerlidir. Gözlem sırasında, muhtemelen tümörü izlemek amacıyla periyodik BT veya MR taramaları önerilecektir.

Ayrıca Bakınız: Omurga Kanserleri Tedavisi

Omurilik tümörleri tedavisi için aşağıda yer alan seçenekler kullanılabilir:

a) Ameliyat

Omurilik ya da sinir yaralanması hasarı riski kabul edildiği takdirde, genelde tercih edilen ilk tedavi yöntemi ameliyattır. Daha yeni cerrahi teknikler, geçmişte erişilemeyen tümörlere ulaşmayı mümkün kılar. Kullanılan özel teknikler, tümörü sağlıklı dokudan ayırt etmeyi kolaylaştırır.

Ameliyat sırasında omurilik ve diğer önemli sinirlerin fonksiyonları gözlenebilir. Böylece yaralanma riski en aza indirilebilir.

Ne yazık ki, cerrahideki son teknolojik gelişmelerle bile tüm tümörlerin tamamen çıkarılması mümkün değildir. Tümör tamamen çıkarılamadığında ise; ameliyatı radyoterapi, kemoterapi ya da her iki tedavinin kombini takip edebilir.

Ayrıca Bakınız: Omurilik Tümörü Belirtileri

b) Radyoterapi

Omurilik tümörü ameliyatı sonrası kalan kanser hücreleri yok etmek ya da ameliyat mümkün olmadığı durumlarda tümörü tedavi etmek veya ameliyatın çok riskli olduğu durumlarda radyoterapi kullanılabilir. Metastatik tümörler (vücudun diğer bölgelerinden omurgaya yayılan kanserler) için de ilk tedavi seçeneği olabilir. Radyoterapi, aynı zamanda ağrıyı hafifletmek ya da ameliyatın çok büyük risk taşıdığı vakalarda kullanılabilir.

Ayrıca Bakınız: Omurilik Tümörü Nedenleri

c) Stereotaktik Radyocerrahi

Radyocerrahi alanında, spinal tümörleri tedavi etmek amacıyla radyasyonun stereotaktik olarak iletilmesi için kullanılan farklı teknoloji türleri vardır.

Stereotaktik radyocerrahi, tedavi edilebilen tümörlerin büyüklüğü ve spesifik tipi üzerinde bazı sınırlamalar getirir. Ancak uygun olduğunda, oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır ve araştırmalar spinal ve vertebral tümörlerin tedavisinde kullanımı desteklemektedir.

Ayrıca Bakınız: Omurilik Tümörü Teşhisi

d) Kemoterapi

Birçok kanser türü için standart bir tedavi olan kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek veya büyümelerini durdurmak amacıyla ilaç kullanımı prosedürüdür. Kemoterapinin, radyoterapi ile birlikte kullanılmasının yararlı olup olmayacağına karar verilir. Yan etkiler yorgunluk, mide bulantısı, kusma, enfeksiyon riski ve saç dökülmesi içerebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status