Akut Pankreatit Tedavisi Hakkında Bilgiler

Akut pankreatit tedavisi, hastalığın hafif ya da şiddetli olup olmamasına bağlıdır. Hafif akut pankreatit vakalarında komplikasyon riski azdır. Ancak, şiddetli akut pankreatit vakalarında komplikasyon riski vardır. Şiddetli durumlarda, özel ek tedaviyi gerektiren komplikasyonlar gelişebilir. Bu gibi durumlarda iyileşme daha uzun sürebilir ve hayatı tehdit edebilir.

Vücut, akut pankreatit atağı sırasında dehidrasyona uğrayabilir. Vücudun susuz kalması durumunda, dışarıdan damar yoluyla sıvı desteği sağlanır. Şiddetli akut pankreatit vakalarında ise, sıvı seviyelerindeki düşüş vücudun kan miktarını düşürdüğünde oluşan hipovolemik şok gibi ciddi bir sorununun önlenmesine yardımcı olunur.

Hafif akut pankreatitli birçok insanda beslenme sınırlaması olmasa da, bazı kişilerde gıda sınırlaması olabilir. Bunun nedeni, katı yiyecekleri sindirmeye çalışırken pankreasa aşırı yük binmesidir. Durumun ciddiyetine bağlı olarak, birkaç gün veya daha uzun süre katı gıdalar yenilmemesi gerekebilir. Bazen, beslenme tüpü ile besin takviyesi gerekebilir.

Hayati organların yeterli oksijen almasını sağlamak amacıyla genellikle burun yoluyla oksijen verilir.

Akut pankreatit sıklıkla şiddetli karın ağrısına neden olur. Bu nedenle, muhtemelen güçlü ağrı kesici ilaçlar kullanılması gerekecektir.

Ayrıca Bakınız: Akut Pankreatit Tanısı

Akut pankreatit hastalığının altında yatan nedenlerin tedavisi şunları içerebilir:

Akut pankreatit kontrol altına alındıktan sonra, altında yatan nedenler belirlenerek, tedavi edilmesi gerekebilir. Akut pankreatitin en yaygın sebepleri safra taşı ve alkol kullanımıdır. Bu nedenlerin tedavisi için uygulanan tedavi seçenekleri aşağıda özetlenmiştir:

Pankreatit nedeni safra taşı ise; endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERCP) prosedürü ile safra kesesinin alınması gerekebilir. ERCP prosedürü, safra taşları için alternatif bir tedavi yöntemidir.

Akut pankreatit tedavisi tamamlandıktan sonra, eğer hastalığın nedeni alkol tüketimi ise hastaların alkolü tamamen bırakması gerekir. Eğer hastalar alkol alışkanlığını bırakmakta güçlük çekiyorsa, bazı tedavi seçenekleri sunulabilir.

Ayrıca Bakınız: Kronik Pankreatit Tedavisi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status