Aloe Vera Bitkisinin Mucizevi 12 Faydası

Aloe Vera,  özellikle kozmetik sektöründe sıkça tercih edilen bir bitkidir. Bunun nedenlerinin başında ise yaraları hızlı iyileştirici özelliği olmasıdır. Hatta günümüzde aloe vera bitkisinin iyileştirici özelliğini bilen pek çok kişi evinde bu bitki besleyerek, herhangi bir yaralanmada ucundan biraz kırarak içerisinde jölemsi kıvamdaki sıvıyı sürmektedir.

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Aloe vera bitkisi, kozmetik ve güzellik sektörünün yanı sıra, çeşitli ilaçlar, yağlar ve kremlerin içeriğinde de bulunmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde varılan sonuç aloe vera bitkisinde yaklaşık 200 adet aktif madde bulunduğu yönündedir. Aloe vera bitkisini cildimiz için bu kadar önemli yapan nedenlerden biri de budur.

Aloe vera bitkisi son derece güçlü etkisi ile bilinir. Özellikle cildimizde meydana gelen yaralanmalar sonrasında uygulandığında yaraları çok hızlı bir şekilde iyileştirdiğinden bahsetmiştik. Hızlı yara iyileştirme özelliğinin yanı sıra, cilt bakımında da kullanılmaktadır.

 1. Aloe vera bitkisinin yararları arasında yanıklara iyi geldiği bilinir. Eğer ufak bir yanık olursa, üzerine aloe vera uygulayabilirsiniz.
 2. Aloe veranın bir diğer faydası ciltte meydana gelen iltihaplanmayı iyileştirme özelliğidir.
 3. Eğer cildinizde mantar problemi varsa, bu durumda da aloe vera bitkisinin mucizevi iyileştirme özelliğinden yararlanabilirsiniz.
 4. Aloe vera bitkisi yalnızda cilt üzerindeki yara ve yanmalara iyi gelmek ile kalmaz, bunun yanı sıra içten oluşan yaraların tedavisinde de fayda sağladığı bilinmektedir.
 5. Aloe vera bitkisi suyunun da sağlığa faydaları bulunmaktadır. Aloe vera suyunun bilinen faydalarından biri, oniki parmak bağırsağı ve midede ortaya çıkan yaraların tedavisinde iyi geldiğidir.
 6. Halk arasında bilinen tedavilerden biri, bal ve aloe vera suyunun karıştırılarak içilmesidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine iyi geldiği bilinir. Ancak bunun için öncelikle doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Yoksa diğer kullandığınız ilaçlarla etkileşime geçerek sağlığınıza zararı dokunabilir.
 7. Aloe vera solunum yolu rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinen bir bitkidir.
 8. Eğer boğazda ağrı ya da tahriş mevcutsa, aloe vera suyu ile gargaranın bu şikayetlere iyi geldiği bilinir.
 9. Kabızlık sorunu olanlar için de aloe vera suyunun iyi geldiği söylenir.
 10. Cildin gençleşmesine ve hücrelerin daha hızlı yenilenmesine yardımcı olur.
 11. Cildi tazeler ve bakım yapar.
 12. Yüzde meydana gelen cilt problemlerine iyi geldiği bilinmektedir.

Aloe Vera Yaralara Nasıl Uygulanır?

İlk olarak evinizde yetiştirdiğiniz aloe vera bitkisinin yapraklarından bir miktar kırın. Yaprağın zarını soyduktan sonra yaranın üzerinde bekletebilirsiniz. Bunun yanı sıra, yaprağın içerisindeki akan yapışkan sıvıyı da yara üzerine uygulayarak yaralarınızın daha kısa sürede iyileşmesini sağlamanız mümkündür.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status