Her Mutfakta Olması Gereken Süper Yiyecekler

Beslenme, tıpkı moda ve ev dekorasyonu gibi yiyecek heveslerine sahiptir. Her yıl farklı beslenme trendleri çıkar. Son yıllarda, kinoa, glutensiz gıdalar ve chia tohumları büyük trend haline geldi. Bu eğilimleri takip etmek biraz kafa karıştırıcı, çok pahalı olabilir ve bence gerekli değil.

Ciddi olarak, süper yiyeceklerin organik marketlerde küçük bir servete mal olan egzotik bitkiler veya meyveler olması gerekmez. Herhangi bir süpermarketin raflarında sizi bekleyen çok sayıda süper yiyecek vardır.

Herkesin mutfağında bulunması gereken sağlıklı yiyecekler garip veya bilinmiyor değil, ancak genellikle takdir edilmiyorlar. Bu yiyeceklerden aşağıda sırası ile bahsediyoruz.

Elma

Elmalar, daha yüksek miktarda C, B-6 ve potasyum içeren birkaç vitamin ve mineral içerir, ayrıca lif bakımından yüksektir. Renkli kırmızı kabuklu olanlar, anti-inflamatuar özelliklere sahip quercetin adı verilen bir fitokimyasal bakımından zengindir.

Ayrıca Bakınız: Elma Sağlığımıza Faydaları

Elma yemek, daha düşük kardiyovasküler hastalık, astım ve Alzheimer hastalığı riski de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

Enginar

Enginar C vitamini, magnezyum, manganez, potasyum ve niasin bakımından zengindir. Ayrıca lif bakımından yüksek ve kalorisi düşüktür. Enginar ayrıca vücudunuzdaki hücreleri serbest radikal hasarından korumaya yardımcı olmak için antioksidan olarak işlev görebilen polifenoller içerir.

Ayrıca Bakınız: Enginarın Sağlığımıza Faydaları

Enginardan elde edilen bir ekstrakt, yüksek kolesterol seviyelerini de tedavi etmeye yardımcı olabilir, ancak kesin olarak bilmek için daha fazla araştırma yapılması gerekir.

Muz

Eminim muzlar meyve smoothiesinde kullanılan en popüler içeriktir, bu da mantıklı oldukları için tatlıdır ve sizin için çok iyidir. Muz, vücudunuzdaki sodyumun dengelenmesine yardımcı olan potasyum açısından yüksektir.

Ayrıca Bakınız: Muzun Sağlığımıza Faydaları

Ayrıca, bir nörotransmitter olan dopamine benzer antioksidanlar ve bileşikler içerirler.

Lahana

Bu yapraklı yeşil sebze, normal kan pıhtılaşması için gereken birçok K vitamini ve makul miktarda kalsiyum, C vitamini, A vitamini, E vitamini ve B vitaminleri içerir.

Ayrıca Bakınız: Lahananın Sağlığımıza Faydaları

Lahana ayrıca sağlığınız için iyi olabilecek klorojenik asit ve kafeik asit gibi başka bileşikler içerir. Lahana da kalorilerde son derece düşüktür.

Havuç

Havuç yemek, vücudunuzun normal görme ve hücre farklılaşması için ihtiyaç duyduğu A vitamini almanın mükemmel bir yoludur. Havuç da iyi bir lif kaynağıdır ve kalorisi düşüktür.

Ayrıca Bakınız: Havucun Sağlığımıza Faydaları

Ayrıca, sağlık yararları olabilen poliasetilenler, beta-karoten ve lutein adı verilen yararlı antioksidanlar içerirler.

Kereviz

Kereviz harika bir kalsiyum, magnezyum ve potasyum kaynağıdır, bu nedenle sağlıklı kemikler, kaslar ve sinirler için iyidir. Kereviz ayrıca A ve K vitaminleri bakımından zengindir, kalorisi düşük ve lif oranı yüksektir.

Ayrıca Bakınız: Kerevizin Sağlığımıza Faydaları

Kilo kaybı diyeti veya sağlıklı beslenme için mükemmeldir. Kereviz ayrıca anti-enflamatuar özelliklere sahip luteolin ve apigenin adı verilen flavonoller içerir.

Soğan

Bu lezzetli sebzeyi garnitür olarak yemek, flavonoidler ve kükürt içeren bileşikler içerdiğinden iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Soğanı baharat olarak kullanmak, ihtiyacınız olan tuz miktarını azaltarak sodyum alımınızı azaltmanın iyi bir yolu olabilir.

Ancak taze veya kurutulmuş soğan kullandığınızdan emin olun – soğan tuzu ve soğan içeren çeşitli baharat karışımlarına dikkat edin, çünkü sodyumda da yüksek olabilirler.

Portakal

Portakal genellikle portakal suyu olarak tüketilir – genellikle kahvaltıda. C vitamini içeriği ile bilinirler, ancak aynı zamanda iyi bir potasyum, folat ve lif kaynağıdır.

Ayrıca Bakınız: Portakalın Sağlığımıza Faydaları

Meyve suyuna dönüştüğü zaman normal olarak kaybedilen liflerden faydalandığınızdan emin olmak için portakaldan – meyve suyundan ziyade – yemek en iyisidir. Ancak, yine de, düzenli portakal suyu bile iyi bir anti-enflamatuar içecektir.

Çilek

Tatlı sulu çilekler, vücudunuzun normal bağışıklık sistemi fonksiyonu ve güçlü bağ dokusu ve folat, B vitaminlerinden biri için ihtiyaç duyduğu C vitamini bakımından yüksektir.

Ayrıca Bakınız: Çileğin Sağlığımıza Faydaları

Aynı zamanda, güçlü anti-enflamatuar etkilere sahip olabilen ellagik asit, antosiyaninler, quercetin ve kateşinler adı verilen çeşitli yararlı bileşikler içerirler.

Domates

Domatesler A vitamini ve C vitamini bakımından zengindir. Domatesler ayrıca sağlığı geliştirici potansiyel faydaları olduğu bildirilen likopen ve a-tomatin adı verilen bileşikler de üretir.

Ayrıca Bakınız: Domatesin Sağlığımıza Faydaları

Çilek gibi, domatesler de güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahip olabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status