Hot Dog Besin Değerleri, Kalorisi ve Faydaları

Sosisli Sandviç (Hot Dog) Kalori ve Karbonhidrat

Neredeyse her yerde sosisli sandviç bulabilirsiniz, ketçap, hardal veya lahana turşusu ile bir sandviç ekmeği üzerinde servis edilir. Pişirmesi kolay ve nispeten ucuzdur. Hot dog genellikle sağlıklı gıdalar olarak kabul edilmezler. Çünkü yoğun olarak işlenirler ve genellikle yağ ve sodyum bakımından yüksektirler.

Bu fast food gıdaları düzenli olarak yemeyi alışkanlık haline getirmek istememenize rağmen, diyetinizi bozmadan tadını çıkarmanın lezzetli yolları vardır. Bir sosisli sandviç servis ederek ve salata, sebzeler veya fasulye gibi sağlıklı bir garnitür ekleyerek kalori miktarını kontrol altında tutun.

Sosisli Sandviç Besin Değerleri

Çeşnisiz bir sosisli sandviç (hotdog) için aşağıdaki beslenme bilgileri verilmiştir.

  • Kalori: 2901
  • Yağ: 23g
  • Sodyum: 810mg
  • Karbonhidratlar: 13g
  • Lif: 0g
  • Şekerler: 4g
  • Protein: 9g

Ayrıca Bakınız: Yeni Trend Fast Food Diyeti

Sosisli Sandviçin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Tipik bir sosis, yaklaşık 150 kalori ve 13 gram yağ ile sosis büyüklüğünü göz önünde bulundurarak enerji yoğundur. Birçok insan sosisli sandviçi evde hazırlamak yerine yürüyüşe çıktığında sokaktan satın alır. Ağır egzersizden sonra sosisli sandviçin karbonhidratlarının sağladığı hızlı enerjiden faydalanabilirler.

Sosisli sandviç muhtemelen yaklaşık 120 kalori ve biraz lif ve B vitaminleri içeren beyaz rafine un sosisli sandviç üzerinde yiyeceksiniz. Beslenme olarak, bu harika değil, ama bir seçici iseniz, hızlı kalori almanın kolay bir yolu olabilir.

Sosisli Sandviç Hakkında Sık Sorulan Sorular

Nitrat nedir ve neden kötü? Sodyum nitrat, öğle yemeği etleri, sosisler, sosisli sandviçler ve pastırma gibi etlerde sıklıkla kullanılan bir koruyucudur. Vücudunuz nitratları nitritlere ve daha sonra belirli koşullar altında belirli kanser formlarıyla ilişkili olan N-nitrozo bileşiklerine dönüştürebilir.

Sosisli sandviçler kansere neden olur mu? Ara sıra sosisli sandviç yemek güvenlidir ve kanser veya diğer sağlık sorunları riskinizi artırmaz. İçerik listesine bakarsanız, sodyum nitrat ile birlikte askorbik asit (C vitamini için teknik terim) görebilirsiniz. C vitamini nitratların kanserojen etkilerini azaltabilir. Ürünlerinde nitrat kullanmayan markaları da tercih edebilirsiniz.

Sığır eti ve domuz eti yerine hindi veya tavuk ile yapılan az yağlı sosisli sandviçlere dikkat edin. Kalori sayılarını, sodyum içeriğini ve toplam yağları karşılaştırabilmeniz için etiketleri okuyun.

Alerjiler ve Etkileşimler

Bazı insanlar bazen sosisli sandviçlerde doğal bir gıda boyası olarak kullanılan annatto tohumuna alerjidir. Diğer insanlar nitratlara veya diğer katkı maddelerine kötü tepki gösterir. Yine de diğerleri laktoza intoleranslı olabilir veya süt alerjisi olabilir ve süt içeren yaygın soslara kötü tepki verir. Bu rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz yemeden önce sosisli sandviçlerin nasıl işlendiğini sormayı unutmayın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status