Erik: Besin Değerleri ve Kalorisi

Erik, lif içeriği nedeniyle kabızlığı önlemek ve tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan daha az konsantre, düşük kalorili bir meyvedir. Tek bir erik sadece yaklaşık 30 kaloriye sahiptir, bu nedenle iyi bir abur cubur seçeneği olabilir. Erikler haftalık yemek planınıza sağlıklı ve lezzetli bir katkı olabilir.

Ayrıca Bakınız: Erik Faydaları

Eriğin Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri yaklaşık 66g bir taze erik için verilmiştir.

  • Kalorisi: 30
  • Yağ: 0,5g
  • Sodyum: 0mg
  • Karbonhidratlar: 7.5g
  • Lif: 0.9g
  • Şekerler: 6.6g
  • Protein: 0.5g

Karbonhidrat

Bir orta erik yaklaşık 8 gram karbonhidrat içerir. Her erikte 6.6 gram doğal olarak oluşan şeker ve neredeyse 1 gram lif vardır.

Tek bir erik glisemik yükünün yaklaşık 2 olduğu tahmin edilir, bu da onu düşük glisemik bir gıda haline getirir. Glisemik yük, bir yiyeceğin kan şekeri üzerindeki etkisini tahmin ederken porsiyon boyutunu dikkate alır. Tek bir porsiyondan daha fazla yerseniz, glisemik yük daha yüksek olacaktır.

Yağlar

Erikler, porsiyon başına 1 gramdan az yağ içeren az yağlı bir besindir.

Protein

Erikler zengin bir protein kaynağı değildir. Tek bir erikte bir gram proteinin yaklaşık yarısı vardır.

Vitaminler ve mineraller

Erikler önemli bir vitamin ve mineral kaynağı değildir. Bununla birlikte, yaklaşık 6.3 mg C vitamini veya günlük önerilen alımınızın yaklaşık %10’unu alacaksınız.

Erikler ayrıca daha az miktarda K vitamini, potasyum, bakır ve manganez sağlar.

Kuru erik için beslenme bilgisi, eriklerden erik olmasına rağmen eriklerden farklıdır. 66 gramlık bir kuru erik yaklaşık 159 kalori, 42 gram karbonhidrat, 25 gramdan fazla şeker, yaklaşık 1.5 gram protein ve bir gramdan az yağ içerir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status