Pomelo: 4 Besleyici Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çoğu narenciye gibi, pomelo‘nun sağlık yararları öncelikle sağladığı C vitaminden gelir. C vitamini beslenmenizde tüketilmelidir, çünkü vücudumuz doğal olarak yapamaz.

Ayrıca Bakınız: Pomelo Besin Değerleri

Pomelo Yemenin Yararları

Kanserle Savaşmaya Yardımcı Olabilir!

C vitamini (L-askorbik asit) iyi kemik yapısı, kıkırdak, kas ve kan damarları için gereklidir. Demirin emilmesine yardımcı olur, yara iyileşmesini destekler ve ayrıca hastalığı önlemeye yardımcı olabilir.

Aslında, kanserin önlenmesinde narenciyenin rolünü araştıran çalışmalar, bu meyvelerin meyve sularının ve özlerinin olumlu bir fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Ancak, araştırmalar devam etmektedir.

Sindirim Sağlığını Destekler!

Ayrıca pomelo yediğinizde lif takviyesi alırsınız. Çoğu insan diyetlerinde yeterli lif alamaz. Lif tokluğu artırmaya yardımcı olur, sindirim sağlığını iyileştirir ve kan kolesterolünü düşürmeye yardımcı olabilir. Mevcut yönergeler her gün 20 ila 35 gram lif tüketmenizi önerir.

Ayrıca Bakınız: Greyfurt Yemek Faydalı Mı?

Kronik Hastalıklara Karşı Korur!

Birçok meyve ve sebze gibi, pomelo da bir antioksidan kaynağıdır. Bu bileşikler, serbest radikallerin neden olduğu iltihabı azaltmaya ve hücre hasarını onarmaya yardımcı olur. Bunlar da kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Örneğin bir çalışmada, pomeloda kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilecek çeşitli antioksidanlar tanımlanmıştır. 2014 yılında yayınlanan başka bir çalışmada, zengin bir flavonoid ve antioksidan aktivite kaynağı olan birkaç pomelo çeşidi bulunmuştur.

Kan Basıncını Düzenlemeye Yardımcı Olur!

Pomelo, birçok hücresel fonksiyon için önemli olan mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Özellikle, kan basıncını normal seviyelerde tutmak önemlidir

Alerjiler

Narenciye alerjileri nadir olmasına rağmen mümkündür; çeşitli narenciye et, meyve suyu ve hatta cilt reaksiyonları olabilir. Limon gibi bir tür narenciye alerjiniz varsa, bir diğerine alerjiniz olması daha olasıdır. Otlar, huş ağacı ve pelin gibi alerjisi olan kişiler de narenciye ile çapraz reaksiyon yaşayabilir.

Pomelo veya diğer narenciye (ağızda şişme veya kaşıntı gibi) tükettikten sonra alerji belirtileriniz varsa, doktorunuzla konuşun. Ve zaten bir narenciye alerjisi teşhisi konmuşsa, pomelo yemekten kaçınmalısınız.

Pomelo Zararları ve Yan Etkileri

Greyfurt, 50’den fazla farklı ilaçla, özellikle de kolesterol düşürücü ilaçlarla etkileşime girer. Pomelo ve pomelo suyu bu etkileşime neden olan aynı bileşikleri içerdiğinden, bu ilaçlardan birini alıyorsanız bu meyveden kaçınmalısınız.

Nasıl hazırlanır?

Pomelo tüketmeden önce kalın deriyi ve beyazımsı zarı çıkarın. Birçok kişi dilimlenmiş veya küp şeklinde pomelo yer. Yeşillik veya meyve salatası içine atabilir veya meyve smoothie yaparken blendere atabilirsiniz. Pomelo ayrıca muz ve ananas gibi diğer tropikal meyvelerle iyi eşleşir.

Pomelo ile marmelat yapabilirsiniz. Balık yemekleri için güzel bir ektir (kılıç balığı veya karides ile eşleştirmeyi deneyin) ve meyve suyu ile bir turşusu veya salata sosu yapabilirsiniz. Greyfurt veya hatta portakal isteyen bir tarif kullanıyorsanız, bunun yerine pomelo kullanabilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önemli Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status