Alternatif Sinüzit Tedavilerine Yakından Bakalım

Son zamanlarda yaygın bir biçimde tüm hastalıklar için kullanılan bitkisel tedavi yöntemleri alternatif tedaviler diye de anılmaktadır. Bu tedavi yöntemleri ile çoğu hastalıkta başarı elde edilmekte ve bazı hastalıkların tamamen geçtiği bile görülebilmektedir. Sinüzit insanlarda iş gücünü ve güncel yaşantı keyfini düşüren bir rahatsızlıktır. Sinüzit ile mücadele sinüzitten korunma ve sinüzitten kurtulma olarak iki bölümde sayılabilir.

Sinüzitten kurtulmak için yapılabilecek birkaç tane basit bitkisel tedavi yöntemi yapılabilir. Fakat ileri derecede sinüzit hissediliyorsa o zaman mutlaka uzman bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmak gereklidir. Doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılırken bir yandan da sinüzit için bitkisel tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Adaçayı Gargarası Ve Burun Temizliği

Adaçayı çok büyük bir şifa kaynağıdır. Tıbbi olarak da etkileri açıklanmış olan adaçayı sinüzit için birebir kullanılan bir bitkidir. Adaçayının şifa olması için ilk olarak bir litre su kaynatılarak içerisine iki yemek kaşığı kadar adaçayı atılır ve adaçayı da bu kaynayan su ile birlikte 5 dakika kadar kaynatılmalıdır. Daha sonra bu su ile buhar yapılarak bu buhara burun deliklerinden içeriye 5 dakika kadar çekilmelidir.

Adaçayı bu şekilde kaynatılarak gargara yapıldığında sinüzit yüzünden meydana gelen geniz akıntısını ortadan kaldırmaktadır. Bu şekilde adaçayı kaynatılarak süzülür ve daha sonra burun temizliği için de kullanılabilir. Hızlı bir şekilde burnun açılmasına sebep olan adaçayı kronik sinüzit ve akut sinüzit için kullanılabilir.

Tuzlu Su İle Sinüzit Tedavisi

Tuz mikrop temizleyici özelliği ile bilinmektedir. Kaynamış ve soğutulmuş bir çay bardağı suyun içerisine konulan bir çay kaşığı kaya tuzu eritilerek burun temizliği yapılabilir. Burun temizliğini sık sık yapmak sinüzitin belirtilerinden olan geniz akıntısını ve burun tıkanıklığını ortadan kaldırmak için yapılmaktadır.

Alternatif Sinüzit Tedavileri

Burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı ortadan kalktığında otomatik olarak baş ağrısının da geçtiği görülmektedir. Daha iyi etki elde edebilmek için bu tuzlu suyun içerisine yarım çay kaşığı kadar da karbonat eklenerek burun temizliği bu şekilde yapılabilir. Bu işlemleri yaptıktan sonra nane yağı koklamak burnun sürekli açık kalmasına sebep olur.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status