Anjiyo İşleminden Kaç Gün Sonra Çalışmaya Başlanır?

Anjiyo Sonrası Kaç Gün İstirahat?

Günümüzde anjiyo kasıktan ve el bileğinden yapılmaktadır. Genellikle hastalar kasıktan yapılan anjiyonun biraz daha zor yapıldığını düşünmektedirler. Koldan yapılan anjiyodan sonra anjiyonun yan etkileri kasıktan yapılan anjiyodan çok daha az hissedilmektedir.

Kasıktan anjiyo yapıldıktan sonra hastanın bir müddet dinlenmesi önerilir. Bu süre genellikle doktorlar tarafından 24 saat olarak belirlenir. Fakat kol anjiyosundan sonra durum böyle değildir. Hastalar kasıktan yapılan anjiyodan sonra 24 saat süre ile dinlenirken kol anjiyosu yapılan kişinin sadece 5 – 6 saat dinlenmesi yeterlidir. Daha sonra eğer işi masa başı gibi bir iş ise işine dönebilir.

Fakat hastanın işinin ağır olması anjiyo bilekten de olsa kasıktan da olsa iki gün süre ile dinlenmesini gerektirir. Hastanın işinin ne olduğu da anjiyodan sonra işine dönmek isteyen hastalar için önemlidir. Hasta işine dönmek istiyorsa mutlaka doktora işinin ne olduğunu ve işine dönüp dönemeyeceğini sormalıdır. Çünkü her hastanın anjiyo yapılma şekli ve açılan damar sayısı ve damarları açarken yapılan işlemler farklı olabilir.

Anjiyo Gerektiren Belirtiler Nelerdir?

Kardiyoloji doktorlarını anjiyo yapmaya iten sebepler; göğüste ağrı, nefes darlığı, kalpte çarpıntı, kalp üzerinde baskı hissi, öksürük, yüzde ağız, çabuk yorulma, ayak ve karında şişme, halsizlik, dudak çevresinde ve ellerde morarma baş ve ense ağrıları, baş dönmesi ve bayılma gibi belirtilerdir.

Yukarıda saymış olduğumuz belirtileri gösteren hastaya kalp elektrosu, efor testi ve bir çok tetkik yapılarak kapalı olan kalp damarları bulunmaya çalışılır. Kapalı olan kalp damarları bulunduktan sonra hasta anjiyo olmaya yönlendirilir. Genellikle anjiyo sonrasında tüm bu şikayetlerin hastadan geçtiği görülmektedir. Çünkü bu belirtilerin oluşması hastanın kalp damarlarından birisinin veya bir kaçının kapalı olmasından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Anjiyo Sonrası Bakım

Anjiyo yapıldıktan sonra çoğu hasta için anjiyo sonrası bakım da önemlidir. Çünkü hasta ne kadar iyi bir bakımın içerisine girerse anjiyonun ve daha önceden oluşan belirtileri hızlı bir şekilde atabilir. Hasta kesinlikle aldığı gıdalara dikkat etmeli ve kesinlikle diyetinin dışına çıkmadan beslenmelidir. Hastanın anjiyodan sonra kendisine bakmaması aynı şekilde kalpte farklı damarların tekrar tıkanmasına sebep olabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status