Anjiyo Sonrası Et Tüketimi Nasıl Olmalı?

Kalp ve damar hastaları, damarlarda gerçekleşen daralmalardan sonra anjiyo ameliyatı olur. Anjiyo ameliyatı ile damarlar genişletilir ve geniş kalmasını sağlamak için damara stent takılır. Damarın tekrar daralıp daralmaması hastanın durumuna bağlıdır. Bunun yanı sıra özellik ile beslenme programı, fiziksel aktiviteler ve alışkanlıklar da büyük rol oynar.

Anjiyo Hastası Beyaz Et Yiyebilir Mi?

Anjiyo hastaları vücudunda bulunan enerjiyi tekrar toplamak için belli diyet listesine uymak zorundadır. Beslenmenin yanı sıra dikkat edilmesi gereken fiziksel aktiviteler de vardır tabi. Beslenme programında anjiyo hastalarının aklına gelen ilk soru beyaz et tüketimi hakkında olmaktadır. Bilindiği gibi beyaz et protein açısından oldukça önemlidir ve vücudun canlı olması ve iyileşmesi için rol oynar. Peki beyaz et tüketilmeli midir, tüketiliyor ise miktarı ne kadar olmalıdır?

Anjiyo Sonrası Et Tüketimi

Kalp ve damar hastalarının anjiyo sonrası yenmesi gerekenler listesinde et de yer almaktadır. Tabi tüketim miktarı da kısıtlıdır. Her gün istenilen miktarda tüketilemez. Aksi takdirde damar için tekrar bir soruna neden olacaktır.

Kırmızı et tüketiminin haftada en fazla 2-3 günü aşmayacak şekilde olması gerekir. Tüketilen kırmızı etin yağsız olması şarttır. Günde iki yumurta büyüklüğü şeklinde yani ortalama 60 gram kadar tüketilmesi gerekir. Günde 2 adet köfte yemek tüketim miktarını karşılamaktadır. Daha fazlası zarar verici olabilir.

Haftada 3 veya 4 gün de beyaz et tüketimi olabilir. Miktarı aşılmadıkça herhangi bir problem yaratmayacaktır. Tavuk eti, hindi eti ve balık günde 150 gram kadar tüketildiğinde yeterli olacaktır. Beyaz et tüketiminde de gün sayısını ve gün içindeki miktarı gerektiği gibi karşıladıktan sonra, vücut için gerekli olan protein ve doku bakımı gerçekleştirilecektir.  Bu da aksi bir durumun ortaya çıkmasını değil, damarın daralmamasını sağlayacaktır.

Anjiyo Hastası Ne Yememeli?

Anjiyo hastalarının kaçınması gereken bazı besinler de vardır. İlk olarak yukarıda belirtilen et miktarını aşmaması ve doktordan habersiz azaltmaması gerekir. Anjiyo hastalarına doktor gerekli diyeti zaten vermektedir. Bu diyetin dışına doktorun demediği takdirde çıkılmamalıdır. Yenmemesi gereken diğer besinler şöyledir:

Anjiyo Hastası Beyaz Et Yiyebilir Mi?

  • İçeriği belli olmayan hazır gıdalar oldukça zarar verici olabilir.
  • Yağlı balık, yağlı et, pastırma, tavuk derisi, salam, sucuk, sosis
  • Beyin, işkembe, karaciğer, böbrek, dalak ve dil gibi daha birçok sakatat
  • Mayonez, fındık ezmesi, krema, kaymak ve çikolata gibi yağlı olan gıdalar
  • Kuyrukyağı, tereyağı ve iç yağı gibi katı ve hayvani olan yağlar
  • En önemlisi de sigara, alkol, meşrubat ve uyuşturucu gibi bağımlılıklar, alışkanlıklar

Anjiyo hastası ne yemez yukarıda belirtilmektedir. Ancak belirtilenler herkes için geçerli olmayabilir. Her anjiyo hastasının durumu bir birinden farklıdır. Bir anjiyo hastasının yememesi gerekirken, diğer hastanın yemesinde sakınca görülmeyebilir. Bu yüzden belirtilen besinler için de doktora danışmak yeterli olacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status