Anjiyo Sonrası Evde Bakım Nasıl Olmalı?

Anjiyo sonrası evde bakım, dikkat edilmesi gereken hususların altını çizmek hayati öneme sahiptir. Bilhassa hastanın çok dikkatli olması gerekmektedir. Bunun yanında hasta yakınlarının da olabildiğince yardımcı olmaları isabetli bir karar olacaktır. Anjiyo hastalarının sıklıkla yaptıkları hata hata sonrası hareketlerine özen göstermemeleri olmaktadır. Bu sebeple anjiyo sonrası evde bakım, hastaneden ayrıldıktan sonra mutlaka hareketlerine dikkat etmeli, ani hareketlerden kaçınılmalı ve özellikle uzandığı yerden kalkarken çok dikkatli olmalı ve yakınından kesinlikle yardım alarak yataktan o şekilde kalkması gerekmektedir. Anjiyo sonrası dikkat edilmesi gerekenleri sizler için sıraladık.

Anjiyo sonrası evde bakım için dikkat edilmesi gerekenler:

  • Evde ilk 12-24 saat boyunca mümkün oldukça yatarak istirahat ediniz Tuvalet vb. amaçlı kalkılabilir.
  • Anjiyo uygulanan bacağı mümkün olduğunca sert hareket ettirmeyiniz.
  • İlk birkaç gün merdiven kullanmaktan kaçınınız, eğer gerekiyor ise önce işlem yapılmayan bacağınızı atınız sonra diğerini yanına getiriniz.
  • Öksürme, hapşırma gibi durumlarda kasığınızı destekleyiniz.
  • Kateter giriş yeri çarpma ve darbelerden koruyunuz.
  • 2-3 gün ağır kaldırmayınız ve araba kullanmayınız. Arabada otururken bacağınızı bükmeyiniz.
  • Alaturka tuvalet kullanmayınız. Kabızlık ve şiddetli ıkınmadan kaçınınız. İşlem yapılan bacak/ kolda itme ve çekme hareketi yapmayınız.
  • İlk 2 gün mümkün olduğunca cinsel aktiviteden kaçınınız.

Anjiyo Sonrası Evde Bakım

İlk 2 gün eğilerek namaz kılmayınız.

İşlemden 1 gün sonra ayakta ılık su ile işlem yerini ovuşturmadan banyo yapınız.

Pansumanlarınızı varsa çıkarıp atınız.

Kateter girdiği bölgede küçük bir düğüm kadar sertlik ve hassasiyet ertesi günü sıklıkla görülebilir ve önemi yoktur. İğnenin girdiği bölgede hafif bir morluk olabilir ve takip eden günlerde etrafına yayılabilir. Eğer sertlik ve hassasiyet artarsa veya ani şişkinlik olursa hekiminize başvurunuz.

Kateter giriş bölgesini sıkacak şekilde olan giysilerden ilk birkaç gün kaçınınız.

Eğer koldan işlem yapılmışsa belirtilen süreden daha önce yataktan kalkabilir ve işlem yapılan kolu bükmeden hareket ettirebilirsiniz.

Koldan işlem yapılmış ise o kol ile ilk günler ağır kaldırmayınız.

Kan sulandırıcı ilaçları anjiyodan sonra almanızda bir sakınca yoktur. Ancak kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar doktor tavsiyesi ve izni doğrultusunda yeniden ilaçları kullanmaya başlayabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status