Koldan Anjiyo Sonrası Kol Ağrısı Olur Mu?

Genellikle lokal anestezi ile yapılan anjiyo işlemi sonrasında bazı hassas yapılı kişilerde yan etkiler görülebilir. Bu etkilerin hepsi kısa bir süre içerisinde geçerek hasta eski sağlığına döner. Koldan anjiyo yapıldığında kolda bir miktar morarma ve biraz ağrı hissedilebilir. Bu hissedilen ağrı ve morarmalar kardiyolog doktor tarafından verilen ilaçlar ile kısa bir süre içerisinde tamamen yok olur.

Genellikle kol ağrısı ve kol morarmasının oluşmasına sebep anjiyo olacak hastanın damarı bulunurken hastanın ani hareket etmesi veya damarın hızlı bir şekilde bulunamaması olabilir. Birkaç kez giriş yapılan koldaki damar girişinin etrafında morarma ve kolda ağrı bu yüzden görülebilir.

Anjiyo İle Damar Açma

Anjiyo dünyada ve ülkemizde beyin, göz ve kalpte bulunan tıkalı damarları açmak için kullanılan bir damar açma işlemidir.  Anjiyo işlemi göz, beyin ve kalp damarlarından birisinin veya bir kaçının tıkalı olduğu varsayılan hastalar için hem tetkik hem de tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır.

Genellikle lokal anestezi verilerek yapılan kalp damarlarını açma işlemi için hasta hastanede yatışı yapılarak bırakılmamaktadır. Hastanın yaşı veya kalp krizi geçirip geçirmediği göz önünde bulundurularak bazı hastalarda bir gece veya birkaç saat müşahede altında hastayı tutmak bazı kardiyoloji doktorlarının yaptığı uygulamadır.

Damar Tıkanıklığı Olmaması İçin

Dünyada ölüm nedeni olarak görülen kalp krizlerinin oluşumu genellikle kalp damarlarının tıkanıklığı ile başlayan bir evredir. Damar tıkanıklığının oluşumunun başlamaması için insanların yapması gereken bir takım girişimler bulunmaktadır. Bunların başında dengeli beslenme, fazla kilodan korunma ve stresli bir yaşantı sürmemek vardır. Stresli bir yaşantı süren kişilerde görülen kalp krizleri rahat bir yaşantısı olan kişilere göre neredeyse %80 oranında fazladır.

Koldan Anjiyo Sonrası Kol Ağrısı

Stres ve dengesiz beslenme tüm hastalıkların başı olduğu gibi kalp krizlerinin de birinci sebebi olarak sayılmaktadır. 40 yaşın üzerindeki kişilerin doğal yiyeceklerle ve karbonhidrattan ve çok fazla yağ tüketiminden kaçınmaları tüm tıbbi doktorlar tarafından önerilmektedir. Ailesinde kalp krizi öyküsü olanlar veya kalp hastalığı öyküsü bulunanlar yediklerine ve içtiklerine daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status