Asit Reflüsü Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Asit reflü, çok yaygın bir hastalıktır. Mide asidinin gıda borusuna geri akıtılmasından kaynaklanan, alt göğüs çevresinin etrafında hissedilen, yanan bir ağrı ile karakterizedir.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), asit reflüsü haftada iki kereden fazla ortaya çıktığında teşhis edilir.

Bu sayfada asit reflü ve gastroözofageal reflü hastalığının nedenleri açıklanmaktadır. Ayrıca semptomlarını, hastalığın nasıl teşhis edildiğini, hastalığın tedavisinde kullanılabilecek tedavi seçeneklerini ve yaşam tarzı önlemlerinin nasıl yardımcı olabileceğini de yazımızda bulabilirsiniz.

Asit Reflüsü Hakkında Hızlı Bilgiler:

Asit reflüsü hastalığı ile ilgili bazı temel hususlar aşağıda kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi ana makalede yer almaktadır.

 • Asit reflüsü ayrıca mide ekşimesi, mide yanması, asit hazımsızlığı veya pirozis (yanma hissi) olarak da bilinir.
 • Asitik mide içeriğinin bazıları özofagusa geri döndüğünde olur.
 • Asit reflü, alt göğüs bölgesinde genellikle yemek yedikten sonra yanan bir ağrı oluşturur.
 • Yaşam tarzı risk faktörleri arasında obezite ve sigara içme sayılabilir.
 • İlaç tedavileri en sık kullanılan tedavidir; reçeteyle ve OTC için kullanılabilir.

Asit Reflü Nedir?

Asit reflü hastalığı, midenin asit içeriğinin bazıları özofagusa aktığı zaman ortaya çıkar. Mide, gıdaların parçalanmasına ve bakteriler gibi patojenlere karşı korunmasına yardımcı olmak için güçlü bir asit olan hidroklorik asit içerir. Midenin astarı, güçlü asitten korumak için özel olarak uyarlanmıştır. Ancak, özofagus (yemek borusu) korunmamaktadır.

Kas yüzeyi (gastroözofageal sfinkter) normalde yiyecekleri mideye götüren, ancak yemek borusuna geri dönmeyen bir kapak görevi görür. Bu kapak başarısız olduğunda ve mide içeriği özofagusa geri döndüğünde, mide yanması gibi asit reflü semptomları hissedilir.

Kesin rakamlar değişir; ancak asit reflü çok yaygın olarak kabul edilir ve asit reflüden kaynaklanan hastalıklar en yaygın bağırsak şikayetleridir.

Gastroözofageal reflü hastalığı, batı ülkelerinde nüfusun yaklaşık% 20-30’unu etkileyen en yüksek oranlara sahiptir.

Asit Reflüsü Sebepleri Nelerdir?

Asit reflüsü neden olur?” Hepimiz, bazen belli yiyecek ve içecekle ilişkili olarak, asit reflüsü yaşayabiliriz. Hastalığa yol açan tekrarlayan asit reflüsü başka nedenlere ve risk faktörlerine sahiptir ve buna “gastroözofageal reflü hastalığı (GERD)” denir.

Gastroözofageal reflü hastalığı, bazen bilinmeyen nedenlerle (idiyopatik) her yaştan insanlarda görülür. Genellikle nedeni bir yaşam tarzı faktöründen kaynaklanabilir. Ancak bunun nedeni de her zaman önlenemeyen faktörlerden kaynaklanabilir.

GERD’nin sebeplerinden biri “hiatal herni” olarak adlandırılan mide fıtığıdır. Bu anatomik bir anormalliktir, diyaframdaki bir delik midenin üst kısmının göğüs boşluğuna girmesine, bazen GERD’e yol açmasına izin verir. Gebelikte ayrıca iç organlara ekstra basınç uygulanması nedeniyle asit reflüsü oluşabilir.

Ayrıca BakınızHamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Diğer risk faktörleri daha kolay kontrol edilir. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Obezite
 • Sigara kullanımı
 • Yüksek tuz alımı
 • Düşük diyet lifi alımı
 • Düşük fiziksel egzersiz seviyeleri
 • Astım, kalsiyum kanal blokerleri, antihistaminikler, ağrı kesiciler, sedatifler ve antidepresan ilaçları da dahil olmak üzere ilaçlar
 • Alkol veya kahve alımı

Asit Reflü Belirtileri Nelerdir?

Asit reflü genellikle çoğu kişide benzer belirtilere neden olur ve bu belirtiler arasında en sık şikayet edilen mide ekşimesi problemidir.

Mide yanması bir rahatsızlıktır. Yemek borusunda görülür ve göğüs kemiği alanının arkasında hissedilir. Kişi yatarken ya da eğildiğinde genellikle yanma hissi kötüleşir. Birkaç saat sürebilir ve yemek yedikten sonra daha da kötüleşir.

Yanan ağrı boyun ve boğaza doğru hareket edebilir. Bazı durumlarda boğazın arka kısmına mide sıvısı ulaşabilir ve ağza acı veya ekşi bir tat gelebilir.

Eğer mide ekşimesi sorunu haftada iki veya daha uzun süreyle sürekli olarak devam ederse, gastroözofageal reflü hastalığı veya kısaca “GERD” olarak adlandırılan hastalıktan şüphelenilir. Reflü hastalığının diğer belirtileri şöyledir:

 • Kuru, geçmeyen öksürük
 • Hırıltı
 • Astım ve nükseden pnömoni
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Boğaz rahatsızlıkları (ağrı, ses kısıklığı veya larenjit)
 • Yutma sırasında zorluk ya da ağrı
 • Göğüs veya üst karın ağrısı
 • Diş erozyonu
 • Kötü nefes kokusu

Asit Reflüsü Teşhisi ve Tanı Kriterleri

Gastroözofageal reflü hastalığı, genellikle yaşam tarzı değişiklikleri ve asit reflü ilaçlarına tepki vermemesi sonucu mide ekşimesi semptomlarında bir gelişme olmamasıyla teşhis konur. Asit reflü için aşağıda yer alan tanı testlerine başvurulabilir:

 1. Endoskopi
 2. Biyopsi
 3. Baryum yutma
 4. Özofajial manometri
 5. Empedans tarama
 6. pH tarama

Asit Reflüsü Tedavisi

Reflü nasıl tedavi edilir?” Gastroözofageal reflü hastalığı ile ard arda asit reflüsü yaşayan insanlar için ana tedavi seçenekleri, proton pompa inhibitörleri (PPI’lar) veya H2 blokerleri ilaç tedavileri olabilir.

Proton pompa inhibitörleri ve H2 blokerler asit üretimini azaltır ve böylece asit reflüsü nedeniyle hasar olasılığını azaltır.

Bu ilaçlar genellikle güvenli ve etkilidir. Ancak herhangi bir reçeteli ilaç gibi reflü hastalığı olan ve yan etkilere neden olan herkes için uygun değildir. Örneğin, beslenme bozukluklarına yol açan beslenme yetersizliği sorunlarına neden olabilirler.

Mide ekşimesi veya hazımsızlık nadiren, belki de ara sıra yiyecek ve içecek tetikleyicileri ile bağlantılı olan insanlar için, mide içeriğinin asiditesini azaltmak için OTC tedavileri mevcuttur. Bu sıvı ve tablet formülasyonlarına “antasitler” denir ve hepsi de benzer etkinliğe sahip onlarca marka mevcuttur. Herkes için çalışmayabilirler ve düzenli kullanım için herhangi bir ihtiyaç için doktorla görüşülmelidir.

Antasitler, mide içeriğinin asiditesini azaltarak, hızlı ancak kısa vadeli bir rahatlama sağlar. Bunlar kalsiyum karbonat, sodyum bikarbonat, alüminyum ve magnezyum hidroksit gibi kimyasal bileşikler içerir. Besin emilimini de engelleyebilirler, zamanla eksikliklere neden olabilirler.

Gastroözofageal reflü hastalığı tedavisinde başlıca seçenekler ilaç kullanımı olsa da, etki göstermediklerinde başka tedavi yöntemleri uygulanabilir. Nadiren, ciddi ve tıbbi tedaviye yanıtsız gastroözofageal reflü hastalığı, “fundoplikasyon” adı verilen bir asit reflü ameliyatı prosedürü şeklinde cerrahi müdahale gerektirebilir.

Asit Reflüsü Nasıl Önlenir?

Yaşam tarzı değişiklikleri, asit reflü ile ilgili problemlerin gelişiminde büyük bir rol oynayabilir ve yaşam biçimindeki veya davranışlarındaki değişiklikler semptomları önleyebilir veya iyileştirebilir. Asit reflü hastalığının önlenmesine yardımcı olabilecek bazı bilinen faktörler şöyledir:

 • Mide ekşimesi tahrişi ile ilişkili olduğunu düşündüğünüz yiyecek, içecek ve ilaçlardan kaçınmak
 • Daha küçük öğünler yemek
 • Yemekten sonra 2-3 saat uzanmamak
 • Fazla kilolu veya obez olan kişilerin kilo vermesi
 • Karında baskıyı arttıran egzersizlerden kaçınmak
 • Sigara kullanmamak

Asit Reflüsü Risk Faktörleri ve Komplikasyonlar

Gastroözofageal reflü hastalığına bağlı kalıcı sorunlara değinmek önemlidir. Çünkü uzun süre tedavi edilmemiş asit reflüsü, kanser riskinde artış da dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Mide asidine uzun süreli, sürekli maruz kalmak, özofagusa zarar verebilir ve aşağıdaki komplikasyonlara yol açabilir:

 1. Özofajit: Yemek borusu iltihabı olarak da bilinir. Yemek borusu astarı iltihaplanır. Tahrişe, kanama ve bazı durumlarda ülserasyona neden olur.
 2. Striktür: Mide asidinden kaynaklanan hasar yara izi gelişmesine ve yutma güçlüğü problemine neden olur; yemek borusu aşağıya doğru ilerlerken sıkışır.
 3. Barrett özofagusu: Mide asidine tekrar tekrar maruz kalmanın, yemek borusunu astarlayan hücrelerde ve dokularda kanser hücrelerine gelişme potansiyeli olan değişikliklere neden olduğu ciddi bir komplikasyondur.

Hem özofajit, hem de Barrett özofagusu hastalarında kanser riski arttığı bilinmektedir. Gastroözofageal reflü ile özofagus adenokarsinomu arasında güçlü bir ilişki vardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status