Anjiyo Sonrası Alkol Alınır Mı? Kullanımı

Anjiyo sonrası bireyin günlük yaşantısına dönmesi biraz zaman alacaktır. Kişinin attığı adımlardan kaldırdığı yük oranına kadar kontrollü olması gerekmektedir. Bunun yanında anjiyo ameliyatı sonrası doktorun belirttiği süre boyunca devamlı uzanılması faydasına olacaktır. Kalkarken ekstra dikkat etmeye özen gösterilmesi de bu süreçte oldukça önemlidir. Fiziksel hareketlerin yanında tüketilen besinler de hassasiyet gerektirmektedir.

Anjiyo Ameliyatı Sonrası Alkol Alınabilir Mi?

Bazı alkol çeşitleri kalp sağlığı için faydalı kabul edilse de anjiyo ameliyatı sonrasında alkol alımı durdurulmalıdır. Damarlar ve kan dolaşımının en hassas olduğu bu süreçte, kişinin alkol tüketmesi sağlığını zorlayacaktır. Bilhassa sigara ile beraber sağlığı yoğun şekilde tehdit eden alkol, anjiyo sonrasında uzunca bir süre tüketilmemelidir. Doktorunuz ameliyattan çıktıktan sonra yapmanız ve yapmamanız gerekenleri tek tek bildirecektir. Özellikle alkol konusunda sınırlarınızı zorladığınızda ise kalbiniz için çok tehlikeli sonuçlar doğabilir.

Anjiyo Sonrasında Neler Yasaktır?

Anjiyo olan kişilerin bilhassa sigara ve alkolden uzak kalmaları gerekmektedir. Kalp ve damar sağlığını ciddi anlamda tehdit eden alkol, kişinin kan dolaşımına da zarar vermektedir. Üstelik karaciğerini de bir o kadar yormaktadır. Alkolün yanında kişinin sigara tüketmesi de doktorlar tarafından yasaklanır. Hastanın ameliyat sonrasında temiz nefes egzersizlerine, oksijene ihtiyacı olacaktır. Bunu sağlayabilmek adına sigara tüketimi son bulmalıdır.

Anjiyo ameliyatı olan kişiler, her şey yolunda giderse yaklaşık 10 gün içinde normal hayatlarına dönebilirler. Eğer aksilik yaşanırsa toparlanmaları bir aya kadar uzayabilir. Kişinin daha kolay toparlanabilmesi ise kendine dikkat etmesine bağlıdır. Eğer anjiyo sonrasında doktorunuzun belirttiklerine harfiyen uymazsanız iyileşmeniz oldukça uzun sürecektir. Doktor tavsiyelerinin yanında kendiniz de kendi sağlığınız için yeterli özeni göstermelisiniz.

Anjiyo Ameliyatı Sonrasında Beslenmede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anjiyo ameliyatı olan kişinin, içtiği sudan alkole kadar her besine dikkat etmesi gerekmektedir. Kişilerin tükettikleri tuzlu ve çok yağlı besinler ameliyat sonrasında vücutlarını yormaktadır. Bu nedenle anjiyo sonrasında daha çok gereken besinlere ağırlık verilmelidir. Bu besinlerse kesinlikle yağsız hazırlanmalıdır.

Kalp damarlarının tıkanıklığında büyük bir paya sahip olan yağlı besinler, en az sigara kadar tehlikelidir. Bu nedenle zeytinyağlı, haşlanmış yeşil sebzeler ağırlıklı olarak tüketilmelidir. Bunun yanında bol bol meyve tüketimine özen gösterilmelidir. Çünkü kişinin bağışıklık sisteminin toparlanabilmesi bu besinlere bağlıdır.

Anjiyo Sonrasında Alkol Almak Sorun Oluşturur Mu?

Anjiyo ameliyatı olduktan sonra tüketilmemesi gereken içecekler arasında alkol de bulunmaktadır. İçinde ne kadar alkol olduğu önemli olmaksızın tüm alkollü içeceklere dikkat edilmelidir. Çünkü kalp, damar ve dolaşım sistemi için alkol bir hayli tehlikelidir. Alkol tüketimini durdurduktan ne kadar sonra devam etmeniz gerektiğine ise doktorunuz karar verecektir. Bu yüzden bıraktıktan sonra başlamaya kendiniz karar vermemelisiniz.

Anjiyo ameliyatı olan kişilerin tüketmesi gereken temel içecek sudur. Ne kadar çok su içebilirseniz o kadar faydalı olacaktır. Ameliyat sonrasında gün içinde en az 3 litre su tüketmelisiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status