Anjiyo Sonrası Banyo Yapmak

Anjiyodan sonra kaç gün sonra banyo yapılır?

Kalpteki damarların sıkışması ya da daralması sonucunda kalpte meydana gelen bu sorunu gidermek için balon yöntemiyle yapılan işleme anjiyo uygulaması denir. Anjiyo yapılırken hasta öncesinde doktorun önerdiği şekilde bazı işlemler yapar. Temizlik ve hijyene dikkat ederek uygulamadan önce hazır bulunur. Anjiyo işlemi için hasta özel bir odaya alınır. Öncesinde hastanın anjiyografisi çekilir.

Anjiyografi kasık ya da koldan damar yolundan giriş yapılarak hastalığının kesin teşhisi için çekilen röntgen filmidir. İnce tüplerle damar yoluna giriş yapılarak burada olan sorun tespit edilir. Bu sayede sadece kalpte değil damar yollarınla ilişkili bacak, göz, beyin gibi organlardaki sorunlarda tespit edilir.

Anjiyo İşlemi Öncesinde Hazırlık

Hasta anjiyo olmadan önce anjiyo işlemi öncesinde hazırlık çok önemlidir. Hijyen ve temizlik hem işlem öncesi hem de anjiyodan sonra oldukça önemlidir. Anjiyo olmadan önce kasık bölgesinden giriş yapılacaksa bu bölgeniz temiz olması oldukça önemlidir. Bu açıdan varsa bu bölgedeki tüyler giderilmeli ve gerekli temizliğin iyice yapılması gerekir.

Ameliyat sırasında da hastanın odasının hijyenik ve temiz olması ve hastanın üzerine örtülen örtülerin de sterilize  edilmiş olması oldukça önemlidir İşlem sırasında her hangi bir enfeksiyon olmaması açısından temizliğe ve hijyene dikkat edilmesi son derece önemli konulardan biridir. Hastanın bu süreci çabuk ve etkili şekilde atlatması için hijyene dikkat etmek gerekir.

Anjiyo Sonrasında Banyo Yapmak

Anjiyo işlemi yapıldıktan 24 saat sonra kişi normal hayatına dönebilmekle birlikte dikkatli olması da gerekir. Anjiyo sonrasında banyo yapılabilir. Banyo yaparken kasık bölgesine yapıştırılan bandaj çıkarılabilir ve banyodan sonra bu kısma yara bandı yapıştırılabilir. Bu kısmın kuru ve temiz olması oldukça önemlidir.

Temizlik ve hijyen anjiyo öncesinde olduğu gibi anjiyo sonrasında çok önemlidir. Damar yoluna giriş yapılan kısmın mikrop kapmaması için burasının temiz tutulması oldukça önemlidir. Bunun için anjiyo işlemi olduktan sonra banyo yapmak faydalı bir işlem olacaktır. Ancak dikkatli bir şekilde hareket ederek kişinin hasta olduğunu unutmaması ve ona göre dikkatli davranması gerekir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status