Astım: Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Astım, akciğerlerimize hava taşıyan havayollarını etkileyen bir hastalıktır. Bu kronik rahatsızlıktan muzdarip (uzun süreli veya tekrarlayan) kişilerin astım olduğu söylenir.

Astımlı bir havayolunun iç duvarları şişmiş veya iltihaplanmıştır. Bu şişme veya enflamasyon, solunum yollarını tahrişe karşı aşırı hassas hale getirir ve alerjik reaksiyona duyarlılığını artırır.

İnflamasyon (iltihaplanma) hava yollarının daralmasına neden olduğundan, hem akciğerlere hem de akciğerlerden daha az hava geçebilir. Daralmanın belirtileri; hırıltılı solunum (nefes alırken tıslama sesi), göğüs sıkışması, nefes alma sorunları ve öksürüktür. Astımlı kişiler genellikle bu belirtileri gece ve sabahın erken saatlerinde yaşar.

Astım geçer mi?” Astım hastalığı, tedavisi olmayan bir hastalıktır. Bununla birlikte, uygulanan iyi bir tedavi ve yönetimle, astımlı bir kişinin normal ve aktif bir yaşam sürmesi mümkündür.

Astım atağı, semptomlar her zamankinden daha kötü olduğunda ortaya çıkar. Aniden gelebilirler; hafif, orta veya şiddetli olabilirler.

Astım Krizi

Astım atağı sırasında ne olur?

 • Solunum yollarınızdaki kaslar sıkışarak hava yolunu daraltır.
 • Hava yolundan daha az hava akışı olur.
 • Hava yollarının iltihabı artar ve hava yolunu daha da daraltır.
 • Hava yollarında daha fazla mukus üretilir ve hava akışını daha da kötüleştirir.

Bazı astım krizlerinde, hava yolları tıkanarak oksijen akciğerlere girmez. Bu aynı zamanda oksijenin kan dolaşımına girmesini ve vücudun hayati organlarına girmesini önler. Bu tip astım krizi ölümcül olabilir ve hastanın acilen hastaneye kaldırılması gerekebilir.

Astım krizleri hafif, orta, şiddetli ve çok şiddetli olabilir. Başlangıçta, astım atağı akciğerlere yeterli havayı sağlar. Ancak, karbondioksiti akciğerlerin yeterince hızlı bir hızda bırakmasına izin vermez. Zehirli olan karbon dioksit uzun süren bir atakla akciğerlerde birikebilir ve kan dolaşımında oksijen miktarını düşürebilir.

Eğer astım hastasıysanız, doktorunuza görünmelisiniz. Astım semptomlarınızı tetikleyen şeyleri ve bunlardan kaçınma yollarını bulmanıza yardımcı olacaktır. Astımınızı yönetmenize yardımcı olacak ilaçlar da reçete edilecektir.

Tecrübelerinizle, solunum yollarını tahriş eden şeylerden uzak durmayı, ilacı ne zaman alacağınızı ve astımızı daha iyi kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Etkili astım kontrolü normal günlük aktivitelere katılmanızı sağlar.

Astım semptomlarını kontrol altına almadığınız takdirde, okul ya da iş hayatınızı olumsuz etkileyebilir ve bazı etkinliklere katılmanıza engel olabilir. Bazı ülkelerde astım, okul devamsızlıklarının başlıca nedenlerinden biridir.

Adet döngüsü astım şiddetini etkiler. Norveçli araştırmacılar, kadınların solunum semptomları, astım da dahil olmak üzere menstrüel döngünün 10 ila 22 günleri arasında kötüleşme eğiliminde olduğu sonucuna varmışlardır.

Hırıltılı solunum semptom şiddetinin ovülasyon sırasında daldırıldığı saptanmıştır (14-16. günler). Astımlı hastalar, düzenli sigara içenler ve BMI (vücut kütle indeksi) 23’ten fazla olan kişilerde ovülasyondan hemen sonra daha fazla öksürük atakları olur.

Astım Çeşitleri Nelerdir?

 1. Çocuklarda Astım

Çocukluk döneminde başlayan astımdır. Bu tip astım, bir çocuğun çevredeki yaygın alerjenlere duyarlı hale gelmesi nedeniyle meydana gelir. Büyük olasılıkla genetik nedenlerden dolayıdır.

Alerjenler; vücutta yabancı algılanan, bağışıklık tepkisini tetikleyen herhangi bir maddedir. Bunlar bireyler arasında büyük farklılıklar gösterir ve genellikle hayvan proteinleri, mantar, polen, ev tozu akarları ve bir çeşit toz içerir. Havayolu hücreleri belirli bir miktarda alerjene maruz kalırsa; astım tepkisine neden olan belirli maddelere duyarlıdır.

 1. Yetişkinlerde Astım

Bu terim, bir kişi 20 yaşına eriştikten sonra astım geliştiğinde kullanılır. Yetişkinlerde başlayan astım, kadınları erkeklerden daha fazla etkiler ve çocuklarda astıma göre daha az yaygındır.

Ayrıca bazı alerjik maddeler veya bir alerji tarafından da tetiklenebilir. Yetişkinlerde ortaya çıkan astımların belki de %50’sinin alerjiyle bağlantılı olduğu tahmin edilmektedir. Bununla birlikte, yetişkin başlangıçlı astımın önemli bir kısmı alerjenlere maruz bırakılarak tetiklenmiyor gibi görünmektedir. Buna “alerjik olmayan yetişkin başlangıçlı astım” denir. Alerjik olmayan erişkin başlangıçlı astım tipi ayrıca “intrensek astım” olarak da bilinir. Bazı plastiklerde, metallerde, ilaçlarda veya odun tozunda bir parçacığa veya kimyasala maruz kalma yetişkinlerde astımın bir nedeni olabilir.

 1. Egzersize Bağlı Astım

Egzersiz sırasında veya sonrasında öksürük, hırıltı veya nefes darlığı hissediyorsanız; egzersize bağlı astımdan muzdarip olabilirsiniz. Açıkçası, uygunluk seviyesi de bir faktördür. Uygun olmayan ve on dakika hızlı çalışan bir kişi nefes alamayacaktır.

Astımın diğer tiplerinde olduğu gibi, egzersize bağlı astımı olan bir kişi, bronş tüplerinin (hava yolları) iltihabı ve ekstra mukus nedeniyle akciğerlerin içine veya dışına hava almada güçlük çeker.

Bazı insanlar sadece fiziksel egzersiz sırasında astım semptomları yaşar. İyi haber; uygun tedaviyle egzersize bağlı astımı olan bir kişinin atletik hedeflerini sınırlamasına gerek yoktur. Uygun astım tedavisi ile istenen kadar egzersiz yapabilirsiniz. Mark Spitz 1972 Olimpiyatları sırasında dokuz yüzme altın madalya kazandı ve egzersize bağlı astımı vardı.

Astımın diğer tipindeki insanların %80’inde egzersiz sırasında semptomlar olabilir. Ancak, egzersize bağlı astıma sahip birçok insan fiziksel olarak hiçbir zaman semptom göstermez.

 1. Öksürüğe Bağlı Astım

Öksürük kaynaklı astım, teşhis koyulacak en zor astım türlerinden biridir. Doktor kronik bronşit, saman nezlesi veya sinüs hastalığı gibi diğer olasılıkları ortadan kaldırmalıdır. Bu durumda öksürük, diğer astım tipi semptomlar olmaksızın tek başına görülebilir. Öksürük, gündüz veya gece herhangi bir zaman olabilir. Geceleri meydana gelirse uykuyu kaçırabilir.

 1. Mesleki Astım

Bu tip astım, hastanın çalışma alanında bir şey tarafından tetiklenmesiyle oluşur. Kimyasallar, buharlar, gazlar, duman, toz veya diğer parçacıklar gibi faktörler astımı tetikleyebilir. Ayrıca bir virüs (grip), küf, hayvan ürünleri, polen, nem ve sıcaklık da neden olabilir. Başka bir tetikleyici stres olabilir. Mesleki astım, hastalar yeni bir işe başladıktan kısa süre sonra ortaya çıkar ve bu işten ayrıldıktan kısa bir süre sonra kaybolur.

 1. Noktürnal Astım (Gece Astımı)

Gece yarısı ile sabah 08.00 arasında nokturnal astım oluşur. Evdeki alerjenler, toz ve hayvan kütüğü gibi etkenlerden tetiklenir veya sinüs koşullarından kaynaklanır. Gece veya gündüz astımı, hasta tarafından tanınan herhangi bir gündüz belirtisi olmadan ortaya çıkabilir. Yatarken yorgunluk veya kısa nefes alabilir ve gece yarısı genellikle 2 ile 4 arasında uyandığınızda bu belirtileri fark etmeyebilirsiniz.

Gece astımı krizi sadece belirli zamanlar veya hafta boyunca sıklıkla ortaya çıkabilir. Gündüz semptomları aynı zamanda gündüz astımı olanlarda yaygın bir sorundur. Bununla birlikte, astımın gece öksürüğünün altta yatan bir nedeni olduğunu belirten gündüz semptomları olmadığında, bu tip astımın tanınması daha zor olacaktır ve genellikle uygun terapiyi geciktirir. Birçok olasılık soruşturulmaya devam edilmesine rağmen, bu astım türünün nedenleri bilinmemektedir.

 1. Steroide Dirençli Astım (Şiddetli Astım)

Hastaların çoğunluğu düzenli inhaled glukokortikoid tedavisine (steroid) yanıt verirken, bazıları steroidlere karşı dirençlidir. Hava yolu inflamasyonu ve immün aktivasyon, kronik astımda önemli bir rol oynamaktadır. Astım tedavisinin mevcut kılavuz ilkeleri, bu nedenle, özellikle inhaled glukokortikoidleri (GK) anti-inflamatuar tedavinin kullanımına odaklanmıştır. Hava yolu inflamasyonu ve bağışıklık aktivasyonunu azaltarak, glukokortikoidler astımı tedavi etmek için kullanılır. Bununla birlikte, steroid dirençli astımı olan hastalar, solunum yollarında steroid duyarlı (SS) astımlı hastalardan daha yüksek seviyelerde immün aktivasyona sahiptirler.

Ayrıca, glukokortikoidler, steroid dirençli astımlı hastalarda bulunan eozinofili (kanda eozinofil granülositlerin yüksek konsantrasyonu) veya T hücresi aktivasyonunu azaltmaz. Bu kalıcı bağışıklık aktivasyonu, bu hastaların solunum yollarında IL-2 (interlökin 2), IL-4 ve IL-5 bağışıklık sistemi moleküllerinin yüksek seviyeleri ile ilişkilidir.

Astım Sebepleri Nelerdir?

Astım neden olur?” Son tahminlere göre, astım hastalığı, dünyadaki 300 milyon insanı etkiliyor. Her yaştan insan bu hastalığa yakalansa da, çoğunlukla çocuklukta başlıyor. Astım, her yıl dünya genelinde yaklaşık 255.000 kişiyi öldürür.

 1. Astım Riski Altındaki Çocuklar

Astım, çocuklarda en yaygın görülen kronik hastalıktır. Özellikle doğum ağırlığı düşük olan, tütün dumanına maruz kalan ve düşük gelirli bir ortamda yetiştirilen çocuklarda görülür. Çoğu çocuk ilk önce 5 yaş civarında semptomlar gösterir. Genellikle solunum yolu enfeksiyonu ile sıklıkla hırıltı atakları olarak başlar. Çocuklar için ilave risk faktörleri arasında alerji, alerjik cilt egzaması veya astımı olan ebeveynler bulunmaktadır.

Genç erkeklerde, genç kızlara göre astıma yakalanma olasılığı daha yüksektir. Ancak, bu eğilim yetişkinlikte tersine döner.

 1. Alerjiler

Neredeyse tüm astım hastalarının alerjileri vardır. Aslında, saman nezlesi (alerjik rinit) olan kişilerin %25’inden fazlasında astım da gelişir. Kandaki antikorlar tarafından tetiklenen alerjik reaksiyonlar genellikle astım ile ilişkili hava yolu inflamasyonuna yol açar.

Kapalı alerjenlerin ortak kaynakları arasında hayvan proteinleri (çoğunlukla kedi ve köpek alerjenleri), toz akarları, hamamböceği ve mantarlar bulunur.

 1. Sigara Dumanı

Tütün dumanı, astım riski taşır. Astım hastalığında hırıltılı solunum ve solunum yolu enfeksiyonlarından dolayı ölüm riski yüksektir. Buna ek olarak, sigara içen annelerin ve ikinci el dumana maruz kalan diğer kişilerin astım prevelansı riski daha yüksektir. Ergenlerde sigara içimi astım riskinde artışlarla da ilişkilendirilmiştir.

 1. Çevresel Faktörler

Alerjik reaksiyonlar ve astım semptomları genellikle evdeki temizleyicilerden ve boyalar, küf ve zararlı dumanlardan kaynaklanan hava kirliliğinin sonucudur. Astım ile ilişkili diğer kapalı çevresel faktörler gaz sobalarındaki azot oksiti içerir. Aslında, gazla yemek pişiren kişilerin hırıltılı solunum, nefes darlığı, astım atakları ve saman nezlesi gibi belirtilere sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Kirlilik, kükürt dioksit, azot oksit, ozon, soğuk hava sıcaklıkları ve yüksek nemin bazı kişilerin astımını tetiklediği gösterilmiştir.

Ağır hava kirliliği dönemlerinde, astım belirtileri ve hastaneye yatışlarda artış eğilimi vardır. Bu faktörler hava yollarını daraltarak astım ataklarına neden olur.

Hava değişikliklerinin astım ataklarını teşvik ettiği biliniyor. Soğuk hava, hava yolu tıkanıklığı, bronkokonstriksiyon (hava yolu tıkanıklığı), sekresyonlar ve azalmış mukusiliyer klirens (bir başka hava yolu verimsizliği türü) yol açabilir. Bazı popülasyonlarda, nem de solunum zorluklarına neden olur.

 1. Obezite

Aşırı kilolu yetişkinlerde vücut kütle indeksi (BKİ) 25 ile 30 arasında olanlarda, kilolu olmayan yetişkinlere kıyasla %38 daha fazla astımlı olma ihtimali vardır. Obez yetişkinlerde BMI 30 ya da daha büyük olanlar astım riskinin iki katına sahiptirler. Bazı araştırmacılara göre, alerjik astıma göre alerjik olmayan astım riski daha yüksek olabilir.

 1. Gebelik

Sezaryenle doğan bebekler, normal doğumla doğan bebeklere kıyasla astım prevelansında %20’lik bir artışa sahiptir. Sezaryen sırasında bakteri maruziyetinden kaynaklanan bağışıklık sistemini değiştiren enfeksiyonların bu farktan sorumlu olması mümkündür.

Anneler hamilelik sırasında sigara içtiğinde çocuklarının pulmoner fonksiyonları daha düşüktür. Bu durum, ilave astım riski oluşturabilir. Araştırmalar, prematüre doğumun astım gelişimi için bir risk faktörü olduğunu da göstermiştir.

 1. Stres

Strese maruz kalan kişilerin astım oranları daha yüksektir. Bunun bir kısmı strese teşvik eden sigara gibi astımla ilgili davranışların artmasıyla açıklanabilir. Bununla birlikte, son araştırmalar bağışıklık sisteminin stresle de değiştirildiğini önermektedir.

 1. Genler

Astımla ilişkili 100 genin varlığı mümkündür. Bunların 25’i, 2005 yılı itibariyle ayrı popülasyonlarla ilişkilendirilmiştir.

Astıma bağlı genler bağışıklık sistemini ve iltihabı yönetmede de rol oynar. Bununla birlikte, popülasyonlardaki genetik araştırmalardan tutarlı sonuçlar alınmamıştır. Bu nedenle, astıma neden olan karmaşık etkileşimleri bulmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

 1. Bronş hiperreaktivitesi

Araştırmacılar, havayolu hiperreaktivitesinin neden astım için bir risk faktörü olduğundan emin değiller. Ancak, alerjenler veya soğuk hava, aşırı tepkimeli hava yolları iltihaplanmayı tetikleyebilir. Bazı insanlarda havayolu hiperreaktivitesi nedeniyle astım gelişme. Ancak, hiperreaktivite hala astım riskini artırır.

 1. Atopi

Atopi; egzama (atopik dermatit), alerjik rinit (saman nezlesi), alerjik konjunktivit (göz rahatsızlığı) gibi alerjik aşırı duyarlılığın genel bir sınıfı olup; vücudun alerjenlerle temas etmeyen farklı kısımlarını etkiler. Atopi, astım gelişimi için bir risk faktörüdür.

Astım Teşhisi ve Tanı Kriterleri

Astım tanısı üç temel unsura dayanmaktadır. Bunlar tıbbi geçmiş, fizik muayene ve solunum testlerinden elde edilen sonuçlardır. Birinci basamak olarak tanı testleri uygulanır ve astım varsa, astım şiddet düzeyi aralıklı, hafif, orta veya şiddetli olarak belirlenir.

a. Tıbbi Geçmiş

Astım ve alerjilerin detaylı bir tıbbi aile öyküsü, doğru astım tanısı yapılmasına yardımcı olabilir. Astım belirtileri hakkında bilgi de yararlıdır. Ne zaman ve ne sıklıkla ortaya çıktıkları ve hangi faktörlerin semptomları şiddetlendirdiği veya kötüleştirdiği sorgulanır. Genel semptomlar ve bulgular şunları içerir:

 • Hırıltı
 • Öksürme
 • Nefes alma zorluğu
 • Göğüste sıkışma
 • Gece kötüleşen semptomlar
 • Soğuk havaya bağlı semptomların kötüleşmesi
 • Egzersiz sırasında belirtiler
 • Allerjenlere maruz kaldıktan sonra belirtiler

Burun akması, sinüs enfeksiyonları, asit reflü hastalığı, psikolojik stres ve uyku apnesi gibi astım yönetimine müdahale edebilecek sağlık sorunlarını not etmek de akıllıca olacaktır.

İlk astım semptomları 5 yaşından önce ortaya çıkan küçük çocuklarda astım teşhisi genellikle biraz zordur. Semptomlar diğer çocukluk çağı hastalıklarıyla karıştırılmamalıdır. Ancak, soğuk algınlığı veya solunum yolu enfeksiyonlarında hırıltılı soluma vakaları geçiren küçük çocuklarda muhtemelen 6 yaşından sonra astım ortaya çıkabilir.

b. Fizik Muayene

Fiziksel muayene genellikle üst solunum yolları, göğüs ve cilt üzerinde kontroller içerir. Nefes alırken akciğerlerde astım bulguları dinlemesi için bir stetoskop kullanılır. Nefes alırken güçlük veya hırıltılı solunum varsa, hem tıkalı hava yolu hem de astımın önemli bir işaretidir.

Aynı zamanda burun akıntısı, burun şişmesi, burun kanaması ve burun polipleri kontrol edilir. Ciltte, astıma bağlı egzama ve kurdeşen gibi rahatsızlıklar için muayene edilecektir.

c. Astım Testleri

Akciğer fonksiyon testleri veya pulmoner fonksiyon testleri, astım tanısının üçüncü aşamasıdır. Ne kadar havanın içeri girip çıktığı ve hava üfleme hızını ölçmek için spirometre testi uygulanır.

Spirometri veya spirografi, derin nefes almanızı ve bir spirometre adı verilen bir makineye bağlı bir hortum içine kuvvetle nefes vermenizi gerektiren, noninvaziv bir testtir.

5 yaşından küçük çocuklarda spirometri kullanılarak test etmek zordur. Bu nedenle, astım teşhisi çoğunlukla semptomlar, tıbbi öyküler ve fizik muayenenin diğer kısımlarına dayanacaktır. Doktorlar, küçük bir çocuğun tepkisini görmek için 4-6 hafta boyunca astım ilaçları reçete ederler.

d. Diğer Testler

Bronkoprovokasyon testi ile havayolu obstrüksiyonunu ve astım semptomlarını kasıtlı olarak tetiklemek için hava yolu kompresyonu yapan bir madde (veya soğuk hava gibi basit bir şeyi) ile tetiklenir. Benzer şekilde, egzersize bağlı astıma yönelik bir zorlama testi semptomları tetiklemek için kuvvetli egzersizden oluşacaktır. Daha sonra bir spirometri testi uygulanır ve ölçümler hala normal ise, astım tanısı olası değildir.

Hekimler astıma neden olan veya kötüleşen maddeleri tanımlamak için alerji testleri uygularlar. Bu testler astımı teşhis etmek için kullanılamaz. Ancak, astım belirtilerinin doğasını anlamak için kullanılabilirler.

Doktorlar aynı zamanda reflü hastalığı, mide yanması, saman nezlesi, sinüzit, uyku apnesi, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), hava yolu tümörleri, hava yolu obstrüksiyonu, bronşit, akciğer enfeksiyonu (pnömoni) gibi astıma benzer semptomları olan başka bir hastalık için de test edebilirler. Akciğerdeki kan pıhtısı (pulmoner emboli), konjestif kalp yetmezliği, vokal kord disfonksiyonu ve viral alt solunum yolu enfeksiyonu şüpheleri de kontrol edilir.

Akciğer grafileri, EKG’ler (elektrokardiyogramlar), tam kan sayımı, BT (bilgisayarlı tomografi) taramaları, gastroözofageal reflü değerlendirmesi ve balgam indüksiyonu ve muayenesi gibi testler uygulanabilir.

Astım Tedavisi

Astım nasıl tedavi edilir?” Astım tedavi edilemese de semptomlar kontrol altına alınabilir. Kronik, uzun süreli bir hastalık olarak, tedavisi yoktur. Bununla birlikte, ilerlemenizi ölçmek için astım belirtilerini kontrol etmenize yardımcı olacak çeşitli yöntemler vardır.

Aşağıdaki durumlarda, astım “iyi kontrol edilmiş” kabul edilir:

 • Kronik ve rahatsız edici belirtiler (öksürük ve nefes darlığı) önlenir ve haftada 2 günden fazla olmazsa
 • Acil rahatlatma ilaçlarına pek ihtiyaç yoksa ya da haftada 2 günden az süreyle ihtiyaç duyuluyorsa
 • Akciğer fonksiyonları iyi korunuyorsa
 • Etkinlik seviyeniz normalse
 • Uyku seviyesi normalse ve semptomlar haftada 1-2 geceden fazla uykusuzluğa neden olmuyorsa
 • Acil tıbbi tedaviye ihtiyaç yoksa
 • Her yıl, kortikosteroid solunumunu gerektiren birden fazla astım atağı olmuyorsa

İyi kontrol, astımı tetikleyen şeylerden veya alerjen gibi astım semptomlarından kaçınmak anlamına gelir. Bu, dışarıda polen seviyeleri veya hava kirliliği seviyeleri en yüksek olduğu zaman harcanan süreyi sınırlama ve hayvanlarla teması sınırlandırma anlamına gelebilir. Alerjiyle bağlantılı astım, gerekli alerjenlerden uzak kalarak bastırılabilir.

İyi astım kontrolünün bir bölümü, denetim altına alınana kadar 2-6 haftada bir düzenli muayene gerektirir. Sonra kontroller ayda bir kez veya yılda iki defaya düşürülebilir.

Astım için ilaç tedavisi genelde acil yardım ilaçları veya uzun vadeli kontrol ilaçları olarak sınıflandırılır. Hava yolu inflamasyonunun azaltılması ve astım semptomlarının önlenmesi, astım belirtilerinin acil olarak hafifletilmesinin veya kurtarma ilaçları ile uzun vadeli kontrol hedeflenir.

İlaçlar hap şeklinde alınabilir. Ancak, çoğu cihaz kullanılarak ağız yoluyla alınan şekildedir. İnhalatörler, ilaçların hava yollarıyla akciğerlere etkin bir şekilde geçmesine izin verir.

Uzun vadeli kontrol ilaçları her gün alınır ve hava yolu inflamasyonu gibi astım semptomlarını önlemek için tasarlanmıştır. Solunan kortikosteroidler, en etkili uzun vadeli kontrol ilaçlarıdır. Hava yolu inflamasyonu ve şişmesinin hafifletilmesinde yararlıdır. Astım krizinin zincirleme reaksiyonunu başlatan iltihaplanmayı büyük oranda azaltmak için günlük olarak alınırlar.

Her gün alınsa bile, inhaled kortikosteroidler alışkanlık yaratmazlar. Bununla birlikte, ilaçların ağız enfeksiyonu gibi yan etkileri vardır. Boğaz ağrısı, kortikosteroidler boğazınıza veya ağzınıza geldiğinde oluşur.

Doktorların reçete edebileceği başka uzun vadeli kontrol ilaçları vardır. Çoğu ağız yoluyla alınır ve hava yollarını açmak ve hava yolu iltihaplanmasını önlemek için tasarlanmıştır.

Hızlı yardım ilaçları, astım belirtileri ortaya çıktıklarında hafifletir. Bunların en yaygın olanları inhaled kısa etkili B2 agonistleridir. Havayollarının etrafındaki kasları hızla rahatlatan bronkodilatörlerdir ve havanın içinden akmasına izin verir.

İlaçlarınız astım atağını hafifletmiyorsa, acil tıbbi yardım gerekebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status