Gençlerde Premenstrüel Sendrom (PMS)

Ergenlerin ruh hali değişimleri, sinirlilik ve genel olarak yaşamla ilgili endişeleriyle ünlüdür. Ebeveynler ve öğretmenler genellikle genç ruh hali değişimlerini hormonal değişikliklere bağlarlar ve depresif bir genç kızın hayatın “o evresinden” geçtiğini varsayabilirler. Bununla birlikte, adet gören bir gençseniz, depresyon, fiziksel rahatsızlık veya asi ve rahatsız edici davranışlar yaşıyorsanız, genç Premenstrüel Sendromunuz yani adet öncesi gerginlik sendromunuz olabilir ve PMS semptomları listemize göz atmalısınız.

PMS Gençleri Nasıl Etkiler?

Araştırmalar, genç kızların ileri yaştaki kadınlarla aynı PMS semptomlarından muzdarip olduğunu göstermiştir. Ergenliğin duygusal ve fiziksel değişikliklerinin yanı sıra, bu, sizi mutsuz hissettiren patlayıcı bir kombinasyon oluşturabilir. PMS’niz de ailenizi etkiliyor olabilir.

PMS gençlerinin ebeveynleri, genç kızlarının PMS haftalarında evde gerginliğin arttığını ve aile ilişkilerinde bir bozulma olduğunu bildirdiler. PMS ile ilişkili yorgunluk, uykusuzluk ve konsantrasyon eksikliği de eğitimsel veya okul sonrası faaliyetlerinizi bozabilir.

PMS Hakkında Ne Yapmalısınız?

PMS’niz olduğunu düşünüyorsanız, güvendiğiniz bir yetişkine veya sağlık uzmanına danışmalısınız. Araştırmacılar PMS’nin kalıtsal olabileceğini düşünüyor, bu nedenle annenizde, halalarınızda veya büyükannenizde PMS olup olmadığını sorun; yardım için başvurulacak en iyi insanlar olabilirler.

Pek çok kadın, PMS ile başa çıkmak için doğal PMS ilaçları kullanır ve diyetlerini ve rutinlerini ayarlar. Bu sizin için yeterli değilse, tıbbi tedaviyi sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz. Adet döngünüz boyunca belirtilerinizin günlüğünü tutmak, doktorunuzun sizin için en iyi tedaviyi bulmasına yardımcı olacaktır.

PMS Daha Ciddileştiğinde!

Kadınların yaklaşık yüzde 40’ı, normal rutinlerini bozan şiddetli PMS’den muzdariptir. Yüzde beş ila yedi arasında, PMS’nin en uç ve zayıflatıcı formu olan PMDD yaşanıyor. Bu kategoriye girdiğinizi düşünüyorsanız, hemen tıbbi yardım almalısınız. Tedavi mevcuttur ve sessizlik içinde acı çekmeye gerek yoktur. Benzer şekilde, genç kızlarda devam eden depresyon veya şiddet içeren davranış, PMS blues’undan daha ciddi bir şeye işaret edebilir. Bu sizseniz, ebeveynlerinizle konuşmaktan veya sağlık uzmanınızla görüşmekten çekinmeyin.

PMS Gençler İçin Umut Var!

PMS’li çoğu genç kız, adet dönemindeki yaşamlarının geri kalanında muhtemelen bazı semptomlar yaşayacak olsa da, hepsi felaket ve kasvet değil. Bazı araştırmacılar, bir kızın adet döngüsü eşitlendikçe, şiddetli genç PMS’nin bile zamanla iyileşebileceğine inanıyor. Her durumda, PMS ile mücadele için ipuçlarımızı incelemelisiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status