Sinüzit Nefes Darlığı Yapar Mı?

Çocukluktan itibaren ortaya çıkabilen sinüzit, kişilerin yaşam kalitesini ve günlük aktivitelerini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Vücutta özellikle solunum ile ilgili organların işlevselliğini etkileyen sinüzit aynı zamanda kişilerin sosyal yaşamlarına da etki etmektedir. Sinüs adı verilen burun kısmında yer alan baloncukların tıkanması sonucunda ortaya çıkan sinüzit, burun deliklerinde tıkanıklığa yol açmaktadır.

Üst solunum yolunun ciddi oranda etkilendiği sinüzit kişilerde baş, üst diş, göz, yanak ve alın bölgelerinde de ağrıya sebep olmaktadır. Üst solunum yolunun tıkanması bu bölgelerde dolgunluk hissi ve ağrının oluşmasının yanı sıra çeşitli sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını da tetiklemektedir.

Sinüzite Bağlı Nefes Darlığı

Sinüzit hastası kişilerde sadece burun akıntısı ve baş ağrısı şikayetleri görülmemektedir. Aynı zamanda burun arkasında akıntı, koyu kıvamlı balgam gibi belirtiler de sinüzit belirtileri arasında sıklıkla görülmektedir. Sinüzit ilerlediği dönemlerde beyne akabilmekte, kulakların tıkanmasına veya tat alma duyusunun, koku alma duyusunun azalmasına neden olabilmektedir.

Nefes darlığı şikayeti, sinüzit hastalarında sık görülen şikayetler arasında yer almaktadır. sürekli boğaz temizleme isteği uyanması, yüzün özellikle burun, alın ve yanak kısımlarında dolgunluk hissi, burun tıkanıklığına bağlı nefes darlığı sinüzitin en sık görülen şikayetleri arasındadır.

Sinüzit tedavi edildiğinde nefes darlığı şikayeti de ortadan kalkacaktır. Fakat sinüzite bağlı nefes darlığı, sinüzit için gerekli tedavilerin yapılmaması durumunda nefes darlığı, solunum yetersizliği gibi ciddi hastalıklara dönüşebilmektedir. Buna bağlı olarak akciğer dönmesi, kalp krizi de sinüzitte nefes darlığı yaşayan ve tedaviyi ihmal eden kişilerde görülen riskler arasında bulunmaktadır.

Sinüzitte Nefes Darlığı Tedavisi

Nefes darlığı, birçok hastalıkta görülen belirtiler arasında yer alabilmektedir. Aynı zamanda nefes darlığı bazı durumlarda başlı başına bir hastalık olarak da kabul edilmektedir. Bu nedenle nefes darlığının oluşma sebebi kesin olarak bilinmektedir. Sinüzite bağlı olarak gelişen nefes darlığının nedeni burun tıkanıklığıdır.

Uzman muayenesi sonucunda teşhis konulacağı gibi özellikle akut sinüzit hastası kişilerde burun yıkaması ve gerekli ilaçlar alındığında nefes darlığı şikayetleri ortadan kalkacaktır. Kronik hale gelen sinüzitte nefes darlığı yaşanıyorsa bu durum uzmanla görüşülerek gerekli tedavi uygulanmaktadır. sinüzit tedavi edildiğinde nefes darlığı da kendiliğinden iyileşmektedir.

Sinüzitte Nefes Açma Yöntemleri

Sinüzit hastası olan kişilerin günlük ve sosyal yaşamını etkileyen, en sık yaşadığı problem burun tıkanıklığına bağlı nefes darlığıdır. Burun tıkanıklığı tek başına çok rahatsız edici olmakla birlikte aynı zamanda nefes darlığı ile birleştiğinde kişileri günlük işlerini yapamaz hale getirebilmektedir.

Sinüzit tedavisi boyunca nefes darlığı şikayeti çeken kişilere nefes açıcı tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. özellikle burun açıcı spreyler bu konuda sıklıkla tercih edilmektedir. Nefes darlığı ve burun tıkanıklığı ağrıya sebep olabileceği için çeşitli ağrı kesiciler de rahatlık sağlanması açısından hasta tedavisinde kullanılmaktadır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status