Baş Dönmesi (Vertigo) Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Vertigo hastalığı, denge fonksiyonları sağlayan sistemde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Denge sisteminde oluşan sıkıntı, bireylerde baş dönmesi sorununu ortaya çıkarır. Aşağıda, vertigo hastalığının neleri arasında belirteceğimiz üç sistemden birinde yaşanan bozukluk, bu rahatsızlığa yol açar.

Vertigo Nedenleri Nelerdir?

  • İç kulakta yer alan denge sisteminde meydana gelen işlevsel sorunlar
  • Görme sistemine bağlı olarak rotaya çıkan denge kaybı
  • Kas ve iskelet sistemine bağlı olarak sağlanan dengede yaşanan fonksiyonel sıkıntılar

Ayrıca Bakınız: Baş Ağrısı Sebepleri

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Baş dönmesi (vertigo) hastalığının en başlı belirtisi, bireyin çevresinin dönüyor hissi oluşmasıdır ve buna bağlı olarak da baş dönmesi meydana gelir. Bu baş dönmeleri sıklık ile yaşanıyorsa, kişi mutlaka bir hekime görünmeli ve tedavi olmalıdır. Baş dönmesi hastalığı, bireylerin sosyal yaşantılarını olumsuz yönde etkiler. Bazen meydana gelen ağrılar aşırı şiddetli olur ve kişiler evden çıkamayacak hale gelirler. Bu durum, çalışan kişilerin iş hayatlarını da olumsuz yönde etkiler.

Vertigo hastalığının bir diğer belirtisi; ani görüntü kaybı yaşama, zemin kayıyormuş hissi ve göz kararmasıdır.  Yine, denge problemlerine de çok sık rastlanılır.

Vertigo hatalığı teşhisi koymak oldukça zordur. Bunun da nedeni; baş dönmesinin başka hastalıklar ile bağlantılı olabilme olasılığı, psikolojik nedenlere bağlı olma ihtimali ve bu belirtilerin çoğu hastalıkt

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status