Basur Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Basur Tedavisi

Evde Basur Tedavisi Yöntemleri

Çoğunlukla, ev tedavileri ile basurun neden olduğu hafif ağrı, şişme ve iltihap rahatlatılabilir. Genellikle, bunlar ihtiyaç duyulan tek tedavi şeklidir.

Yüksek lifli gıdalar: Daha fazla meyve, sebze ve tam tahıllar yiyin. Böylece dışkı yumuşar ve kütlesi artar; mevcut hemoroid semptomlarının kötüleşmesine neden olan bağırsak hareketleri sırasında zorlama önlenmiş olur. Gaz sorunlarını önlemek için beslenmenize lifli gıdaları yavaş yavaş ilave edin.

Topikal tedaviler: Basur kremi, hidrokortizon içeren süpozituvar gibi tedavilere başvurulabilir.

Sıcak oturma banyosu: Diğer adı hemoroid küveti olan uygulama ile makat bölgesi günde iki ile üç defa, 10 ila 15 dakika boyunca ılık suda bekletilir.

Ayrıca Bakınız: Basur Nedir?

Anal bölgenin temiz tutulması: Günlük olarak düzenli duş alarak, makat çevresindeki deriyi hafifçe ılık suyla temizleyin. Alkol bazlı veya parfümlü mendillerin kullanımından kaçının. Makat bölgesini nazikçe kurutun.

Kuru tuvalet kağıdı kullanmayın: Bağırsak hareketinden sonra makat bölgesini temiz tutmaya yardımcı olmak için, parfüm veya alkol içermeyen nemli havlu veya nemli tuvalet kağıdı kullanın.

Soğuk uygulama: Şişkinliği gidermek amacıyla, makat bölgesine buz paketleri veya soğuk kompres uygulanabilir.

Ağrı kesiciler: Ağız yoluyla alınan bazı ağrı kesiciler, kısa süreli rahatlama sağlayabilir.

Yukarıda yer alan evde hemoroid tedavisi yöntemleri ile genellikle basur belirtileri bir hafta içerisinde giderilir. Eğer bu yöntemleri denediğiniz takdirde, bir hafta içerisinde rahatlama olmuyorsa, şiddetli ağrı ve kanama varsa, doktor randevusu alınız.

Ayrıca Bakınız: Basur Teşhisi

İlaç Tedavisi

Eğer basur kişiye hafif rahatsızlık veriyorsa; over the counter (OTC) kremler, merhemler, fitiller veya pedler önerilebilir. Bu ürünler, örneğin hamamelis, hidrokortizon ve lidokain gibi maddeler içerirler. Ağrı ve kaşıntıyı en azından geçici olarak giderirler.

OTC steroid kremler derinin inceltilmesine neden olabileceğinden, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe, bir haftadan fazla süre ile kullanmayın.

Ayrıca Bakınız: Basur Sebepleri

Dış (Eksternal) Hemoroid Trombektomi

Eğer dış hemoroid içerisinde acı veren bir kan pıhtısı (tromboz) oluşumu varsa, basit insizyon ve drenaj ile pıhtının çıkarılması (trombektomi) derhal rahatlama sağlayabilir. Eğer bu prosedür pıhtı oluştuktan sonra 72 saat içerisinde yapılırsa, çok daha etkilidir.

Minimal İnvaziv Cerrahi

Sürekli kanama yapan veya ağrılı basur için mevcut diğer minimal invaziv prosedürlerden biri önerilebilir. Bu tedaviler doktor ofisi veya diğer poliklinik ortamlarında yapılabilir ve genellikle anestezi gerektirmez.

Boğma tedavisi (bant ligasyon): Dolaşımı kesmek için iç hemoroidin tabanına bir veya iki küçük lastik bant yerleştirilir. Basur bir hafta içinde kurur ve düşer. Bu prosedür birçok insan için etkilidir.

Basur hastalığında boğma tedavisi, bu prosedürden iki ila dört gün sonra rahatsız edici olabilir ve kanamaya sebebiyet verebilir; ancak nadiren şiddetlidir. Bazen, daha ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Skleroterapi (iğne tedavisi): Bu prosedürde, basur dokusunu küçültmek için kimyasal bir solüsyon enjekte edilir. Enjeksiyon ağrıya neden olmaz ya da çok az ağrı oluşabilir. Ancak, bant ligasyonundan daha az etkili olabilir.

Koagülasyon (kızılötesi, lazer veya bipolar): Koagülasyon veya pıhtılaşma prosedürlerinde, lazer veya kızılötesi ışık ya da ısı kullanılır. Küçük ve kanayan iç hemoroidlerin boğulması ve sertleşmesine sebep olur.

Koagülasyonun pek az yan etkisi vardır ve çok az rahatsızlığa neden olabilir. Basur hastalığının yeniden nüksetme olasılığı, bant ligasyonuna kıyasla koagülasyonda daha olasıdır.

Basur Ameliyatı

Eğer diğer prosedürler başarılı olmazsa ya da hemoroid büyükse, basur cerrahisi önerilebilir. Ameliyatınız ayakta tedavi şeklinde yapılabilir ya da bir gece hastanede kalınması gerekebilir.

Hemoroidektomi: Basurun cerrahi olarak çıkarılması prosedüründe, kanamaya neden olan fazla doku çıkarılır. Çeşitli teknikler kullanılabilir. Ameliyat, sedasyon ile kombine edilmiş lokal anestezi,  spinal anestezi ya da genel anestezi ile yapılabilir.

Hemoroidektomi, şiddetli veya tekrarlayan hemoroid tedavisinde en etkili ve eksiksiz yoldur. Komplikasyonlar, mesane boşaltmada geçici zorluk içerebilir ve üriner sistem enfeksiyonlarına neden olabilir.

Çoğu kişi cerrahi operasyon sonrası biraz ağrı çeker. İlaçlar ağrınızı rahatlatabilir.

Stapler hemoroidektomi: Longo (stapler, zımba) hemoroid ameliyatı tekniği “stapler hemoroidopeksi” olarak da adlandırılır. Basur dokusuna kan akışı kesilir. Genellikle sadece iç hemoroid için kullanılır.

Stapler hemoroidektomi, genellikle hemoroidektomiden daha az ağrı içerir ve hastanın normal faaliyetlerine daha erken dönmesine izin verir. Hemoroidektomi ile karşılaştırıldığında, stapler, rektumun bir kısmı anüsten çıkıntı yaptığında, tekrarlama riski ve rektal prolapsus (makat sarkması) ile ilişkilendirilmiştir.

Komplikasyonlar aynı zamanda kanama, üriner retansiyon ve ağrının yanı sıra; nadiren, hayati tehlikesi olan bir kan enfeksiyonu (sepsis, kan zehirlenmesi) içerebilir. Sizin için en iyi tedavi seçenekleri hakkında bilgi edinmek için doktor randevusu alınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status