Beef Protein (Et Proteini) Tozu Nedir? Neler İçerir?

Vücut geliştiren sporcuların kullandığı protein tozlarından biri olan beef proteini; susuz ve işlenmiş sığır etinden sağlanan bir protein tozudur. Sığır eti proteini olarak da bilinir. Özellikle karma diyet programları yapan sporcular tarafından tercih edilen bir proteindir. Vücut geliştirenler için ekstra bir protein kaynağı olarak kullanılır.

Vücudumuzun kas dokusunu geliştirmek amacıyla kas yapısını arttıran takviyelerden biri olarak sporcular tarafından beef proteini tozu tercih edilebilir. Özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen kişilerin tercih ettiği supplement protein tozlarından biri olan et proteini dokuz temel amino asitler içerir. Bunun yanı sıra bu protein takviyesi, kaliteli sığır etinden yapılır v eyüksek biyolojik değere sahip diyebiliriz.

Beef proteini, içerdiği vitaminler, niasin, pantotenik asit, B6 ve B12, riboflavin, thiamin, selenyum,  demir ve bağışıklık arttırıcı çinko yönünden oldukça zengin besin değerlerine sahiptir. Vücudun gereksinim duyduğu pek çok besin değerini barındırması tercih sebeplerinden biridir. Böylelikle mikro besinlerin metabolizmada rol almasına yardımcı olur. Karbonhidrat ve yağ olarak enerji elde edilen gıdalardan yararlanmaya yardımcı olur.

Beef proteini bazı doymuş yağlar içermektedir. Bunun yanı sıra vücut geliştiren erkeklerde testosteron düzeylerinin korunması amacıyla ihtiyaç duyulan stearik asitin üçte birini sağlar. Yine, kan kolesterol seviyeleri üzerinde nötr bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Ancak bu protein tozunun faydalarının yanı sıra doymuş yağlar içermesi nedeniyle dikkatli kullanması gerekir. Çünkü ciddi kalp hasarına yol açabilecek palmitik asit gibi diğer doymuş yağ asitleri içerir.

Sporcu beslenme sektöründe günümüzde büyük bir devrim olmuştur. Artık piyasada özellikle vücut geliştirenler için çok daha sağlıklı takviyeler mevcuttur. Ancak beef protein gibi protein tozu takviyeleri almadan önce araştırma yapmak önemlidir. Özellikle kullanıcı yorumlarını dikkate almanızı ve uzman kişilere danışmanızı öneriyoruz.

Modern bilim sayesinde kreatin, beta-alanin gibi sporcu takviyelerini çok daha kolay şekilde vücudumuza alabiliyoruz. Örneğin;  1 gram protein kaynağı 4 kalori enerjik değeri sağlar. Fakat vücudumuz kas kütlesi yapımı için her daim kendi protein alımının %100’ünü kullanamaz. Bu nedenle de kas yapısını arttırmak ve güçlendirmek amacıyla sporcular tarafından et proteini takviyesi gibi ekstra takviyelere gerek duyulur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status