Soya Proteini Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Soya proteini, genellikle body building yani vücut geliştirenler için takviye olarak önerilerin bir protein çeşididir. Vejetaryen olan sporcuların da genelde tavsiye ettiği soya proteini, bitki bazlı bir protein olarak bilini. Fakat bu protein çoğu hayvansal kaynaklardan çok daha etkilidir. Soya proteini aynı zamanda besin maddelerince zengindir.

Son yıllarda, bilim adamları soya tüketimini yakından incelediler. Bununla da beraber testosteron hormonu ve kas artışı sağladığını onaylamışlardır. Yine son çalışmalara göre, soya proteinin yağsız kas kütlesinin artışını teşvik etme yeteneği açısından peynir altı suyu proteini (whey proteini) kadar etkili olduğu öne sürülmüştür.

Soya proteini takviyesi, kas dokusunu arttırmak amacıyla peynir altı suyu proteine alternatif olarak sunulmaktadır.

Soya Proteini Zararlı Mıdır?

Soya proteini ile ilgili yapılan çalışmalar dahilinde soya proteinin kadınlarda östrojen artışına ve erkeklerde testosteron azalmasına sebebiyet verdiği ortaya çıkmıştır. Bunun da sebebi içerdiği; phytoestrogens4 maddesidir. Hormon dengesini alt üst ettiği, tiroid sorunların yol açtığı, istenmeyen testosteron ve östrojen değişikliklere neden olduğu öne sürüldü. Ancak madalyonun diğer tarafına baktığımızda, birçok bilim adamının soyanın zararsız olduğuna inandığına ve fayda sağladığına inandığını görmekteyiz.

Soya Proteini Yararları

Soya proteini, baktığımızda 5000 yılı aşkın bir süredir, gıda zincirinde olmuştur. Baklagiller ve soya fasulyesi yüksek kaliteli bir protein olarak kabul edilmektedir. Bununla beraber protein desteği olarak soya proteininin vücut geliştirmeye katkı sağladığı kabul edilmektedir.

  • Soya, 1880’lerde ABD’ye tanıtıldı ve daha sonra Asya’da da kullanılmaya başlandı.
  • Soya; %30 karbonhidrat, %38 protein, %18 yağ (doymamış yağ %85) içermektedir. Dokuz temel amino asit içerir.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status