Beyin Tümörü Nedenleri Nelerdir?

Beyin Tümörü Sebepleri

Primer beyin tümörleri, beyinden veya beyni örten membranlar (meninksler), kranial sinirler, hipofiz bezi veya epifiz bezi gibi ona yakın dokulardan kaynaklanır.

Primer beyin tümörleri, normal hücrelerin DNA’larında mutasyonlar olduğunda başlar. Bu mutasyonlar, hücrelerin artan oranlarda, kontrol dışı büyümesine ve bölünmesine neden olur. Anormal hücre birikimi ile tümör denilen bir kitle oluşur.

Primer beyin tümörleri, kanserin vücudun başka bir yerinde başlayıp beyne yayılmasıyla ortaya çıkan sekonder beyin tümörlerinden çok daha az yaygındır.

Ayrıca Bakınız: Beyin Tümörü Belirtileri

Primer beyin tümörü tanısı konulan çoğu insanda, tümörün nedeni belli değildir. Bununla birlikte, beyin tümörü riskini artırabilecek bazı risk faktörleri tespit edilmiştir. Bu risk faktörleri şunları içerir:

Yaş: Yaş ilerledikte, beyin tümörü riski artar. Beyin tümörleri, yaşlılarda daha yaygındır. Bununla birlikte, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilirler. Ve bazı beyin tümörü türleri neredeyse tamamen çocukluk çağında görülür.

Radyasyona maruz kalmak: İyonlaştırıcı radyasyon denilen bir çeşit radyasyona maruz kalmış olan kişilerde beyin tümörü riski yüksektir. İyonlaştırıcı radyasyona, kanseri tedavi etmek için kullanılan radyoterapi ve atom bombalarının neden olduğu radyasyon maruziyeti örnek verilebilir.

Ailede beyin tümörleri öyküsü: Beyin tümörlerinin küçük bir yüzdesi, ailesinde beyin tümörü veya genetik sendrom geçmişi olan kişilerde riski artırır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status