Rahim İçi Zarı (Endometrium) Kanseri Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Rahim İçi Zarı (Endometrium) Kanseri Tedavisi

Rahim içi zarı kanseri tedavisi; kanserin evresi, hastanın genel sağlık durumu ve tercihlerine bağlı olarak planlanır.

a) Ameliyat

Endometrium kanseri tanısı konulan kadınların çoğunda rahmin alınması için ameliyat tavsiye edilmektedir. Rahim içi zarı kanseri tedavisinde; histerektomi (rahmin alınması) ve salpingo-ooferektomi (fallop tüpleri ve yumurtalıkların alınması) cerrahisi içerebilir. Histerektomi, gelecekte çocuk sahibi olmayı imkansız kılar. Ayrıca, yumurtalıklar çıkarıldıktan sonra, henüz menopoza girmeyen kadınlarda menopoz başlar.

Ameliyat sırasında, kanserin yayılmış olduğuna dair işaretleri araştırmak amacıyla rahim etrafındaki alanlar da kontrol edilir. Test için lenf nodları da cerrahi sırasında alınabilir. Bu sayede kanserin evresi belirlenir.

b) Radyoterapi

Bazen, ameliyat sonrası kanserin tekrarlama riskini azaltmak amacıyla radyoterapi önerilebilir. Bazı vakalarda, ameliyattan önce tümörü küçültmek ve çıkarılmasını kolaylaştırmak amacıyla da radyoterapi önerilir.

Eğer ameliyat mümkün değilse, radyoterapi tedavisine karar verilebilir. İleri evre endometrium kanseri olan kadınlarda, radyoterapi tedavisi kansere bağlı ağrıyı kontrol altına almaya yardımcı olabilir.

Ayrıca Bakınız: Rahim İçi Zarı Nedenleri

c) Hormon Tedavisi

Hormon tedavisi, vücuttaki hormon seviyelerini etkileyen ilaçların kullanımını içerir. Hormon tedavisi, rahim ötesine yayılmış ve ileri evre rahim içi zarı kanseri için tedavi seçeneği olabilir.

Ayrıca Bakınız: Rahim İçi Zarı Teşhisi

d) Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için ilaç kullanımı prosedürüdür. İleri evre veya nükseden endometrium kanseri olan ya da rahim ötesine yayılmış rahim zarı kanseri tedavisinde kemoterapi önerilebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status