Paratiroid Kanseri Nedir? Hakkında Bilgiler

Paratiroid Kanseri Nedir?

Paratiroid kanseri; boyunda konumlanan tiroid bezinin her iki yanında ikişer adet yer alan, toplamda dört adet bulunan paratiroid bezlerinde başlayan bir kanser türüdür. Paratiroid tümörü genellikle dört paratiroid bezinden birinde gelişir.

Paratiroid bezleri, üst mediasten da denilen boyun veya göğüste tiroid bezinin yakınında bulunan, oval, mercimek benzeri görünümde dört adet küçük bezdir. Endokrin sistemin bir parçasıdırlar. Endokrin sistemin tüm kısımları gibi, paratiroid bezleri de vücuttaki hormonların düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu bezler, paratiroid hormonu (PTH) yaparak, kandaki kalsiyum ve fosfor seviyelerini düzenler.

Paratiroid tümörünün, iyi huylu veya kanserli olup olmaması önemli etkilere neden olabilir. Çünkü kandaki kalsiyum miktarı yükselerek, hiperkalsemi adı verilen ciddi bir sağlık sorununa neden olur. Hayatı tehdit eden belirtiler varsa, hiperkalsemi hastalığının acil tedavi edilmesi gerekebilir.

Paratiroid bezi kanseri için en sık başvurulan tedavi yöntemi, ameliyattır. Radyoterapi, bazen paratiroid tümörü tedavisinde önerilir.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status